Jdi na obsah Jdi na menu

Temná noc

28. 4. 2015

http://wallpapers-of.com/pictures/5/images/women-with-the-dark-nV živote človeka sú momenty, kedy sa nám zdá všetko čierne. Snažíš sa chytiť akéhosi svetielka, ktoré sa neustále vzďaľuje. Chýba optimizmus života, radosť z urobenej práci, nadšenie pre ďalšie kroky. Mnohí psychológovia sa zaoberali týmito momentami v ľudskom živote. Pomenovali to ako kríza v ľudskom živote, vyhorenie človeka či depresia. Aj mnohí svätci (sv. Ján z Kríža, sv. Terezka, sv. Augustín…) sa zamýšľali týmto silným momentom a pomenovali ho ako udalosť “temnej noci”.

Ak pre kresťana cieľom života je realizácia a rast spojená so vzťahom s Bohom, často v týchto momentoch chýba zachytiteľná prítomnosť Boha. Boh akoby sa vzdialil zo života človeka. Nie žeby človek stratil presvedčenie, že Boh ho miluje, ale zdá sa, že je zaneprázdnený niečim iným. Takéto momenty sú pre mnohých ťažkou skúškou zotrvávania vo viere. V týchto situáciach židovská tradícia prežívala moment “rozpamätúvavania sa” na diela Boha v živote Izraelského národa. Pripomínali si diela Božej vernosti vo svojich dejinách.

Ak prežívaš takýto moment je možno čas prepomenúť si slová z dnešného evanjelia. Ježiš hovorí: “Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky.” Nikto a nič Bohu nevytrhne z ruky tých, ktorí kráčajú alebo sa snažia kráčať za Kristom. Teda konať to, čo konal on. Nič nové a nič extra. Takto ani životné udalosti, ani choroba či depresia, ani ľudské limity či hriechy nevytrhnú človeka z Božích rúk. Nie sme stratení, ak s nádejou načúvame Božiemu hlasu. Toto je sila Dobrého Pastiera.

 

Jn 10,22-30: V Jeruzaleme boli sviatky Posvätenia chrámu. Bola zima. Ježiš sa prechádzal v chráme v Šalamúnovom stĺporadí. Obstúpili ho Židia a hovorili mu: „Dokedy nás chceš držať v neistote?! Ak si Mesiáš, povedz nám to otvorene.“ Ježiš im odvetil: „Už som vám povedal, a neveríte. Svedčia o mne skutky, ktoré konám v mene svojho Otca, ale vy neveríte, lebo nie ste z mojich oviec. Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky. Môj Otec, ktorý mi ich dal, je väčší od všetkých a nik ich nemôže Otcovi vytrhnúť z ruky. Ja a Otec sme jedno.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář