Jdi na obsah Jdi na menu

Patriť do spoločenstva

24. 4. 2018

http://images.wisegeek.com/people-in-church.jpgPamätám sa ešte z čias mladosti a komunizmu, ako som videl v nedeľu ráno mužov či dedov kráčať ku kostolu a v ruke či pod pazuchou niesli Jednotný katolícky spevník. Ženy ich často skrývali vo svojich kabelkách. Tá kniha mi vždy pripomenie aktívne zapojenie sa veriacich a vytvorenie spoločenstva zídeného okolo eucharistického stola.

V centre 10. kapitoly Jánovho evanjelia je obraz dobrého pastiera. Pastier, ktorý je pozorný a starostlivý. V dnešnom úryvku je táto narácia o význame dobrého pastiera zdanlivo prerušená otázkou Židov: "Dokedy nás chceš držať v neistote?! Ak si Mesiáš, povedz nám to otvorene." Jeho odpoveď sa zameriava na príčinu ich nevery. V základe ide o ich vzdialenosť a pozíciu mimo priestoru spoločenstva. Pozíciu pozorovateľov, ktorí z bezpečnej vzdialenosti skúmajú a súdia.

Vstúpenie do spoločenstva umožňuje pochopiť a prijať. Čím viac sa človek priblíži, tým viac sa stáva citlivým na skutočnosti, ktoré vytvárajú skutočné spoločenstvo: hlas a ruky. Ježiš je jasný: "Moje ovce počúvajú môj hlas...", ktorý je hlas večného života. A pokračuje: "...nik mi ich nevytrhne z ruky", ktorá ochraňuje pred každým zlom. Čím viac sa človek priblíži a čím viac vstúpi do spoločenstva zídeného okolo Krista, tým viac objaví tajomstvo Božej lásky a podstatu života v spoločenstve. Môžeme to začať tým, že zanecháme postoj pozorovateľov či sudcov.

 

Jn 10,22-30: V Jeruzaleme boli sviatky Posvätenia chrámu. Bola zima. Ježiš sa prechádzal v chráme v Šalamúnovom stĺporadí. Obstúpili ho Židia a hovorili mu: „Dokedy nás chceš držať v neistote?! Ak si Mesiáš, povedz nám to otvorene.“ Ježiš im odvetil: „Už som vám povedal, a neveríte. Svedčia o mne skutky, ktoré konám v mene svojho Otca, ale vy neveríte, lebo nie ste z mojich oviec. Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky. Môj Otec, ktorý mi ich dal, je väčší od všetkých a nik ich nemôže Otcovi vytrhnúť z ruky. Ja a Otec sme jedno.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář