Jdi na obsah Jdi na menu

Na čom záleží

26. 3. 2015

sloboda.jpgKeď sa začne písať v novinách alebo hovoriť v televízii o ľudských právach, prvé, čo vyjde na povrch, je právo na slobodu (veľa sa hovorí o slobode vyjadrovania, slobode rozhodnutia, slobode konania…). Teda sloboda je predpoklad, ktorý umožňuje jednotlivcovi rozhodnúť sa, akým spôsobom bude rozmýšľať, vyjadrovať sa a konať, bez akéhokoľvek donútenia. Ale zabúda sa na ďalšie dôležité aspekty, ktoré vykresľujú plnosť pochopenia bytosti človeka.

Evanjelium na dnes je priam styčným bodom k pochopeniu: totiž tento teologicko-filozofický hutný text prináša témy: Pravda, Sloboda a Pôvod, ktoré sú základom pre pochopenia človeka. Tak poďme si trochu zafilozofovať. Sú tri spôsoby ako sa postaviť zoči-voči poznanej realite. Sú nimi pravda, omyl a klamstvo.
Pravda sa nachádza v slove, ktoré necháva vyniknúť poznanú realitu vo svojej plnej kráse. Omyl spočíva v slove, ktoré nie je v zhode so skutočnosťou. A klamstvo je slovo, ktoré vedome vyslovené má priviesť druhého do omylu.
Ale pozor: akékoľvek slovo - či to pravdivé, mylné alebo klamstvo uvádza prijímajúceho človeka do činnosti. Človek sa stáva slovom, ktoré prijíma-akceptuje. Ak je slovo pravdivé prináša slobodu do vzťahu s človekom, ktorý k nemu hovorí. Ak je slovo mylné, prináša otroctvo omylu. Ak je klamstvom, je pascou pre donútenie konať podľa intencií človeka, ktorý vyslovil toto klamstvo. Teda, kde je pravda, tam je sloboda a tam je aj láska. Kde je omyl, tam je tma a tam je aj ignorancia. Kde je klamstvo, tam je násilie a otroctvo a tam je aj utláčanie a smrť.

Teda pravda prináša slobodu, pretože človeka uvádza do skutočnej reality. Človek tak poznáva kým je a odkiaľ pochádza. Preto dôležitosť Pôvodu. Človek zabúdajúci svoj pôvod upadá do klamstva alebo do omylu. Odmieta, že je stvorením a vykúpeným Božím dieťaťom. Odmieta poznávať Otca. Odmieta tak Božiu pravdu, ktorá umožňuje človeku stať sa slobodným; klamstvo naopak (či mu slúžim alebo sa vzopriem) prináša otroctvo. Môžeme povedať, že vzťah s Bohom-Otcom charakterizuje potom všetko ostatné, prečo sa rozhodneme. Preto Pravda, Sloboda a Pôvod sú základmi pochopenia kým som.

 

Jn 8,51-59: Ježiš povedal Židom: „Veru, veru, hovorím vám: Kto zachová moje slovo, neuvidí smrť naveky.“ Židia mu povedali: „Teraz už vieme, že si posadnutý zlým duchom. Abrahám zomrel aj proroci, a ty hovoríš: ‚Kto zachová moje slovo, neokúsi smrť naveky.‘ Si azda väčší ako náš otec Abrahám, ktorý zomrel? Aj proroci pomreli. Kýmže sa robíš?“ Ježiš odpovedal: „Ak sa oslavujem ja sám, moja sláva nestojí za nič. Ale oslavuje ma môj Otec, o ktorom vy hovoríte: ‚On je náš Boh,‘ a nepoznáte ho. Ale ja ho poznám. A keby som povedal: Nepoznám ho, bol by som luhár ako vy. Ale ja ho poznám a jeho slovo zachovávam. Váš otec Abrahám zaplesal, že uvidí môj deň; i videl a zaradoval sa.“ Židia mu vraveli: „Ešte nemáš ani päťdesiat rokov a videl si Abraháma?“ Ježiš im povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Prv ako bol Abrahám, Ja Som.“ Na to zdvihli kamene a chceli ich hádzať do neho, ale Ježiš sa skryl a vyšiel z chrámu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 26. 3. 2015 7:45)

Vynikajúca analýza obsahu pojmov - pravda-omyl-klamstvo + ich dôsledkov, toto treba šíriť ďalej.