Jdi na obsah Jdi na menu

Zmena postoja

22. 3. 2018

think-about.jpgPočas posledných dvoch týždňoch, uvažujúc nad Evanjeliom podľa Jána, sme mohli vstúpiť hlbšie do tajomstva Božieho života. Boh, ktorý lieči chorých, znovu dáva život človeku a ukazuje i cestu života. Ježiš, pri zjavovaní tohto tajomstva, vedie mnoho polemík s rôznymi skupinami ľudí: farizejmi, saducejmi, staršími, zástupom…

Dnešný úryvok nás môže zaujať práve v tom, aká skupina ľudí stojí pred ním. Ján na to poukázal vo včerajšom úryvku: "Ježiš povedal Židom, ktorí mu uverili…” Zástup ľudí, ktorí uverili v Ježiša. Ale v istom momente menia svoj postoj: "Na to zdvihli kamene a chceli ich hádzať do neho”. Ako je možné, že človek prejde z pozícii viery k túžbe eliminovať?
Odpoveď nájdeme v odhalení Ježišovej totožnosti: "Prv ako bol Abrahám, Ja Som.” Je to identita poslušnosti voči Otcovi. Ježiš vyšiel od Otca a jeho skutky sú vyjadrením Otcovej vôli. Poslušnosťou otvára nový spôsob života, ktorý sa stáva vzorom pre každého kresťana. Ide o spôsob, ako sa vrátiť do plného spoločenstva s Otcom.

A každý z nás, sa môže dostať do podobnej situácie. Istý sociológ definoval dnešný náboženský priestor ako “supermarket”. Človek doň vchádza, keď niečo potrebuje. Vchádza s motívom vybrať si to, čo sa mu páči a ostatné necháva na mieste. Situácia, ktorá človeka môže jednoducho preniesť z nadšenia k odmietnutiu - stačí, že tam nenájde očakávané. Preto výzva k zmene postoja. Ten, ktorý nás privedie k pravému životu spočíva v nasledovaní Ježišovej výzve: "Kto zachová moje slovo, neokúsi smrť naveky.”

 

Jn 8,51-59: Ježiš povedal Židom: „Veru, veru, hovorím vám: Kto zachová moje slovo, neuvidí smrť naveky.“ Židia mu povedali: „Teraz už vieme, že si posadnutý zlým duchom. Abrahám zomrel aj proroci, a ty hovoríš: ‚Kto zachová moje slovo, neokúsi smrť naveky.‘ Si azda väčší ako náš otec Abrahám, ktorý zomrel? Aj proroci pomreli. Kýmže sa robíš?“ Ježiš odpovedal: „Ak sa oslavujem ja sám, moja sláva nestojí za nič. Ale oslavuje ma môj Otec, o ktorom vy hovoríte: ‚On je náš Boh,‘ a nepoznáte ho. Ale ja ho poznám. A keby som povedal: Nepoznám ho, bol by som luhár ako vy. Ale ja ho poznám a jeho slovo zachovávam. Váš otec Abrahám zaplesal, že uvidí môj deň; i videl a zaradoval sa.“ Židia mu vraveli: „Ešte nemáš ani päťdesiat rokov a videl si Abraháma?“ Ježiš im povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Prv ako bol Abrahám, Ja Som.“ Na to zdvihli kamene a chceli ich hádzať do neho, ale Ježiš sa skryl a vyšiel z chrámu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 23. 3. 2018 7:54)

Na našu vieru zvonku útočia jej nepriatelia, zvnútra zasa konzumný charakter spoločnosti, spojený s jej trhovou podstatou a bezbrehý relativizmus. A tak často zavrhujeme kameň uholný.