Jdi na obsah Jdi na menu

Pravá láska

30. 4. 2018

https://www.deabyday.tv/data/guides/amore-e-coppia/speciali/fobiAkceptovanie limitov a podmienok v každodennom živote je nevyhnutným predpokladom zodpovedného a udržateľného života. Tak toho súkromného ako aj spoločenského. Rodina nemôže prežiť, ak nie sú jasné podmienky spolunažívania. Spoločnosť nemôže prežiť, kde občania nedodržiavajú definované pravidlá. Ako sa hovorí: ak je červená, je červená.

V dnešnom úryvku z evanjelia, Ježiš kladie jedinú podmienku k tomu, aby učeník vstúpil do spoločenstva cirkvi: dispozícia milovať a nechať sa milovať. Avšak Ježiš pokračuje: "Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať.” Láska k Ježišovi sa prejavuje aktívnym prijatím a zachovávaním jeho Slova. Bolo by tragické, ak by prikázanie lásky sa stalo obyčajnou emóciou, sentimentálnym pocitom.

Nie je ťažké povedať: "Milujem Ježiša!". Hovoria to aj deti, ktoré opakujú výrazy diktované ich maminou či babkou. Tá fráza je krásny a vysoký ideál. Ale je zároveň jeden z tých najzahmlenejších a najnejasnejších výrazov, aké ľudstvo pozná. Keď v prežívaní lásky naplno prevládne sentimentálny rozmer. Ak skutočne milujeme Boha, a ak sa cítime ním milovaní, potom túto lásku konkretizujme - kultivovaním nášho duchovného života, i aktívnym hľadaním či realizovaním dobra v praktickom živote. Vtedy sa náš život stane príbytkom Boha.

 

Jn 14,21-26: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Kto má moje prikázania a zachováva ich, ten ma miluje. A kto miluje mňa, toho bude milovať môj Otec; aj ja ho budem milovať a zjavím mu seba samého.“ Júda, nie ten Iškariotský, sa ho spýtal: „Pane, ako to, že seba chceš zjaviť nám, a svetu nie?“ Ježiš mu odpovedal: „Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať; prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok. Kto ma nemiluje, nezachováva moje slová. A slovo, ktoré počujete, nie je moje, ale Otcovo, toho, ktorý ma poslal. Toto som vám povedal, kým som ešte u vás. Ale Tešiteľ, Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář