Jdi na obsah Jdi na menu

Racionálnosť a spoločenskosť

2. 5. 2018

http://www.ilsussidiario.net/img/bimbiscambioR375_22lug09.jpgKedysi niekto povedal: “Život je veľmi krátky na to, aby si ho prežil v hneve e smútku.” Človek je naozaj povolaný k životu v radosti. Otázka však znie: Ako budovať takýto život? Povedal by som: Dať do pohybu dva aspekty ľudskej prirodzenosti. Už starovekí filozofi zadefinovali človeka ako rozumného a spoločenského - schopného realizácie dobra a vo vzťahu k druhému.

V dnešnom liturgickom čítaní znova počúvame prvé verše 15. kapitoly Jánovho evanjelia. V nich Ježiš ponúka silný obraz, prevzatý z prírody a života človeka, ktorým pripomína hlboký vzťah medzi ním a učeníkom; medzi učeníkom a schopnosťou prinášať ovocie; medzi možnosťou prežiť plnosť radosti a jej prežívanie: "Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.”

Ježiš je ten vinič, ktorý Otec zasadil do zeme človeka. Ten vinič, ktorý sa necháva (poslušnosťou voči Otcovej vôli) obhospodarovať láskavou a starostlivou Otcovou rukou. A svojim učeníkom pripomína: "kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia”. Od neho učeník čerpá silu a inšpiráciu pre svoj každodenný život. Len napojenie na Krista - vo vzťahu k nemu a k spoločenstvu - prináša človeku pravú radosť zo života vyživovaného a inšpirovaného Božou múdrosťou. Človek tak realizuje svoju prirodzenú povahu - racionálnosť a spoločenskosť.

 

Jn 15,1-8: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia. Vy ste už čistí pre slovo, ktoré som vám povedal. Ostaňte vo mne a ja vo vás. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne. Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť. Ak niekto neostane vo mne, vyhodia ho von ako ratolesť a uschne. Potom ich pozbierajú, hodia ich do ohňa a zhoria. Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás, proste, o čo chcete, a splní sa vám to. Môj Otec je oslávený tým, že prinášate veľa ovocia a stanete sa mojimi učeníkmi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář