Jdi na obsah Jdi na menu

Byť slobodný

12. 2. 2018

image.jpgDnes mi začína ďalší semester. Ráno som vstal, hygiena a potom do kuchyne urobiť si kávu a prichystať si sendvič, ktorý si beriem so sebou na univerzitu. Kávu si beriem na izbu, kde si otváram Sv. Písmo a začítam sa do dnešného evanjelia. Napadajú ma hneď nejaké veci, s ktorými by som sa chcel podeliť. Zapínam počítač odchlipnúc si z horúcej kávy - zrazu som si uvedomil, že som do nej zabudol dať cukor, bez ktorého mi veľmi nechutí. Idem do kuchyne po cukor a vrátiac sa do izby nasypem ho do kávy. Zrazu som si neviem spomenúť inšpiráciu k evanjeliu, čo som vám chcel ponúknuť. Je to podobne, ako keď máte v istom okamihu povedať nejaký vtip, ale vtedy vám nepríde na rozum. O 10 minút, keď je to už neaktuálne vás začnú napadať jeden za druhým. Už som začal ľutovať, že som po ten cukor išiel.
Ale zvyky sú zvyky. Sme nimi fixovaní a niekedy nám bránia byť kreatívni a odvážni prijať nové či aktuálne skutočnosti.

Dnešné evanjelium nám predstavuje fixáciu farizejov, ktorí žiadajú od Krista “znamenie z neba, aby ho pokúšali”. Hľadiac na Ježišovu osobu a divy si iste pred tým dali otázku podobného typu ako Natanaelova: “Môže byť z Nazareta niečo dobré?” Ako by mohol vyrásť Mesiáš z iného prostredia ako z toho nášho: “veď my sme tí pravoverní!”

Takéto a ďalšie fixácie človeku bránia prijatiu posolstva alebo aktuálnosti zmeny. Naopak otvorenosť pre rôzne možnosti ho pripravuje pre dobrodružstvo, ktoré mu Božia vôľa pripravila. Takáto uzavrenosť pred možnosťami života môže byť súčasťou našich každodenných rozhodnutí. A tak s učením sa "byť slobodný" nikdy nebudeme hotoví.

 

Mk 8, 11-13: K Ježišovi prišli farizeji a začali sa s ním hádať. Žiadali od neho znamenie z neba, aby ho pokúšali. On si v duchu vzdychol a povedal: „Prečo toto pokolenie žiada znamenie? Veru, hovorím vám: Toto pokolenie znamenie nedostane.“ Nechal ich tam, znova nastúpil na loď a odišiel na druhý breh.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář