Jdi na obsah Jdi na menu

Prítmie zrady

27. 3. 2018

https://www.laleggepertutti.it/wp-content/uploads/2016/12/tradimMálo kto si všimne zapálenú sviecu uprostred dňa. Už je to iné, ak bude zapálená v šere prichádzajúceho večera. Pohľady prítomných budú náchylné k zablúdeniu na onen zdroj svetla, pretože i to najmenšie svetielko v prítmí alebo v tme priťahuje ľudskú pozornosť.

Dnešné evanjelium nás vovádza do tmy noci, uprostred ktorej Svetlo sveta oznamuje zradu: "Jeden z vás ma zradí.” Učeníci sú zvedaví, o kom to hovorí. Ježiš vyjavuje osobu zradcu zvláštnym gestom: "Namočil smidku chleba a dal ju Judášovi". Gestom odovzdania chleba - odovzdania symbolu toho, čo prináša človeku životnú silu. Pričom, Ježiš sa delí nie len s priateľmi, ale aj s tými, ktorí nie sú schopní zostať v jeho láske.

V prítmí zrady zrazu zažiari Svetlo sveta, ktoré sa chce podeliť o to, čo prináša opravdivý život. Možno i dnes nám správy prinesú informácie o prenasledovaní kresťanov. Bude v nás pokušenie potreby pomsty. Ježišov postoj je úplne iný - prináša svetlo do tmy. Pokúsme sa tiež odrážať toto božské svetlo skrze naše konanie, rozhodnutia i slová.

 

Jn 13,21-33.36-38: Keď Ježiš sedel za stolom so svojimi učeníkmi, zachvel sa v duchu a vyhlásil: „Veru, veru, hovorím vám: Jeden z vás ma zradí.“ Učeníci sa pozerali jeden na druhého v rozpakoch, o kom to hovorí. Jeden z jeho učeníkov, ten, ktorého Ježiš miloval, bol celkom pri Ježišovej hrudi. Jemu dal Šimon Peter znak, aby sa opýtal: „Kto je to, o kom hovorí?“ On sa naklonil k Ježišovej hrudi a spýtal sa: „Pane, kto je to?“ Ježiš odpovedal: „Ten, komu podám namočenú smidku.“ Namočil smidku chleba a dal ju Judášovi, synovi Šimona Iškariotského. A hneď po tejto smidke vošiel do neho satan. Ježiš mu povedal: „Čo chceš urobiť, urob čo najskôr.“ Ale nik zo stolujúcich nerozumel, prečo mu to povedal. Judáš mal mešec, preto si niektorí mysleli, že mu Ježiš povedal: „Nakúp, čo budeme potrebovať na sviatky,“ alebo aby dal niečo chudobným. On vzal smidku a hneď vyšiel von. A bola noc. Keď vyšiel, Ježiš povedal: „Teraz je Syn človeka oslávený a v ňom je oslávený Boh. A keď je Boh oslávený v ňom, aj Boh jeho v sebe oslávi, a čoskoro ho oslávi. Deti moje, ešte chvíľku som s vami. Budete ma hľadať, ale ako som povedal Židom, aj vám teraz hovorím: Kam ja idem, tam vy prísť nemôžete.“ Šimon Peter sa ho opýtal: „Pane, kam ideš?“ Ježiš odvetil: „Kam ja idem, tam teraz za mnou ísť nemôžeš, no pôjdeš za mnou neskôr.“ Peter mu vravel: „Pane, prečo nemôžem ísť za tebou teraz? Aj život položím za teba.“ Ježiš odpovedal: „Aj život položíš za mňa? Veru, veru, hovorím ti: Nezaspieva kohút, kým ma tri razy nezaprieš.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář