Jdi na obsah Jdi na menu

Malý zázrak

16. 5. 2015

https://lh3.googleusercontent.com/-8XUhzNzEDOs/AAAAAAAAAAI/AAAAAZvykli sme si brať niektoré veci príliš automaticky. Bez vnímania ich výnimočnosti a nevšednosti. Môže to byť naše zdravie, naša rodina, naše vzťahy, našu prácu, naše talenty, naše povolanie. Je to čosi, čo sa stalo súčasťou našej každodennosti a nepovažujeme to viac za niečo nevšedné. Skúsme sa raz za čas poobzerať okolo seba a objaviť nevšednosť týchto darov a byť za ne vďační.

Takéto prežívanie každodennosti bez schopnosti vnímať nevšednosť okamihu sa premietne aj do života viery kresťana. To, že berieme všetko automaticky. Napríklad: zvykli sme si priam na familiárny vzťah s Bohom, pričom zabúdame na skutočnosť, že táto intimita vzťahu s Bohom vychádza z poznania Krista, Božieho Syna. Máme zautomatizované naše: “Boženku tu, Boženku tam…”, ale Písmo Sväté, teda Božie Slovo zostáva v našich rodinách často zavreté. Akási kniha na okrasu, ktorá sa krásne vyníma na poličke v obývacej miestnosti v koženom pozlátenom obale.

Skrze poznanie Krista prichádzame k plnému poznaniu Boha. To nás privádza k uvedomeniu nevšednosti vzťahu s Bohom ale aj darov, ktoré pri každom svojom nádychu dostávame. Bolo by super, ak by sme si to dokázali uvedomiť pri každom údere nášho srdca - aj to je jeden obrovský zázrak - zázrak života.

 

Jn 16,23b-28: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Veru, veru, hovorím vám: Ak budete o niečo prosiť Otca v mojom mene, dá vám to. Doteraz ste o nič neprosili v mojom mene. Proste a dostanete, aby vaša radosť bola úplná. Toto som vám hovoril v obrazoch. No prichádza hodina, keď vám už nebudem hovoriť v obrazoch, ale budem vám o Otcovi hovoriť otvorene. V ten deň budete prosiť v mojom mene. A nevravím vám, že ja budem prosiť Otca za vás. Veď Otec sám vás miluje, lebo vy ste milovali mňa a uverili ste, že som vyšiel od Boha. Vyšiel som od Otca a prišiel som na svet; a zasa opúšťam svet a idem k Otcovi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 19. 5. 2015 8:44)

Je to presne tak. Zázraky registrujeme len vtedy, keď sa pokazené veci dávajú do poriadku - to že veci fungujú - hoci aj naše zdravie - pracovné úspechy a pod. ako zázraky neregistrujeme, pretože nám zovšedeneli apovažujeme ich za niečo samozrejmé.