Jdi na obsah Jdi na menu

Odkiaľ a kam?

8. 5. 2018

kdeakam.jpgZodpovedný človek sa často zastavuje nad svojím vlastným životom. Hodnotí nie len spôsoby konania, svoje predstavy, túžby či rozhodnutia. Ale vníma svoj pôvod či odkiaľ pochádza; a prehodnocuje i svoje ciele, ktoré si vytýčil vo svojom živote. Pričom sa snaží každodenným konaním realizovať túto cestu.

V dnešnom evanjeliu počúvame o Ježišovej ceste, ktorú realizuje. Ide o dvojité smerovanie: “Teraz idem k tomu, ktorý ma poslal.” Prvé smerovanie je od Otca k ľuďom. Prichádza od Otca, aby zjavil človeku Otcovu tvár. Následne sa vracia k Otcovi. Svojich učeníkov, však, nenecháva samých, zasiela im Tešiteľa. Dokonca konštatuje: "Lebo ak neodídem, Tešiteľ k vám nepríde.” Ten sa stáva darom pre učeníka, pretože: "on, ukáže svetu, čo je hriech, čo spravodlivosť a čo súd.”

Toto je Ježišova cesta. Prichádza od Otca a smeruje k Otcovi. Aká je tá naša cesta? Duchovný spisovateľ Enzo Biaggi napísal: "Zistil som, že mnohé cesty nevedú nikam, a že všetky cesty sa navzájom podobajú.” Je ľahké stratiť to správne smerovanie. Preto si je potrebné často klásť otázky: Odkiaľ pochádzame a ku akým koreňom sa hlásime? Teda na aké hodnoty sa obraciame, keď potrebujeme rozhodnúť o našom živote. Druhá vec je, kam smerujeme vo svojom živote? Aký je cieľ nášho života, ktorý sa odzrkadľuje v našich rozhodnutiach. Skúsme si nájsť dnešný deň chvíľku času, aby sme si zodpovedali na tieto otázky.

 

Jn 16,5-11: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Teraz idem k tomu, ktorý ma poslal, a nik z vás sa ma nepýta: ‚Kam ideš?‘ Ale srdce vám naplnil smútok, že som vám to povedal. Lenže hovorím vám pravdu: Je pre vás lepšie, aby som odišiel. Lebo ak neodídem, Tešiteľ k vám nepríde. Ale keď odídem, pošlem ho k vám. A keď príde on, ukáže svetu, čo je hriech, čo spravodlivosť a čo súd. Hriech je, že neveria vo mňa, spravodlivosť, že idem k Otcovi a už ma neuvidíte, a súd, že knieža tohto sveta je už odsúdené.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář