Jdi na obsah Jdi na menu

Radosť z príkladu

24. 5. 2018

http://www.venetouno.it/media/imggall/med/bambino_mano.jpgHranica medzi altruizmom a egoizmom je veľmi tenká. Koľkokrát sa nájdeme v situácii, v ktorej si myslíme, že hľadáme dobro druhého a pritom je to len a len o nás a o našej túžbe. Tá cesta voči druhému sa veľmi ľahko zmení na cestu uspokojenia vlastného dobra a vlastnej spokojnosti.

Ježiš v dnešnej liturgii slova kladie pred učeníkov silný záväzok: "pre toho, kto by pohoršil jedného z týchto maličkých, čo veria vo mňa, bolo by lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora”. Pretože ich pohľad je pohľadom nevinnosti - hľadia na Ježišovho učeníka, ako toho, ktorý prináša Krista. Slúži im k tomu, aby bol Kristus v nich prítomný.

Koľkokrát tí, ktorí nastúpia na cestu viery sú pohoršení konaním nás, ktorí už dlho kráčame na tejto ceste. Ten postoj, kedy nehľadáme dobro spoločenstva a blížneho, a ktorý sa stáva múrom a prekážkou viery pre nových veriacich. Preto Ježiš trvá na prežívaní zodpovednosti za príklad, ktorý dáva učeník. Hodnoťme objektívne naše konanie a obzrime sa dennodenne späť. Pretože aj my sme zodpovedný, aby sa realizovala Božia túžba, ktorá je jedinečná: aby každý človek vstúpil do pravého života.

 

Mk 9,41-50: V tom čase, Ježiš povedal svojim učeníkom: A kto by vám dal piť čo len za pohár vody preto, že ste Kristovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu. Ale pre toho, kto by pohoršil jedného z týchto maličkých, čo veria vo mňa, bolo by lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora. Ak by ťa zvádzala na hriech tvoja ruka, odtni ju: je pre teba lepšie, keď vojdeš do života zmrzačený, ako keby si mal ísť s obidvoma rukami do pekla, do neuhasiteľného ohňa. Ak ťa zvádza na hriech tvoja noha, odtni ju: je pre teba lepšie, keď vojdeš do života krivý, ako keby ťa mali s obidvoma nohami hodiť do pekla. A ak ťa zvádza na hriech tvoje oko, vylúp ho: je pre teba lepšie, keď vojdeš do Božieho kráľovstva s jedným okom, ako keby ťa mali s obidvoma očami vrhnúť do pekla, kde ich červ neumiera a oheň nezhasína. Lebo každý bude ohňom solený. Soľ je dobrá. Ale ak soľ stratí svoju slanosť, čím ju napravíte? Majte v sebe soľ a žite jeden s druhým v pokoji.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 25. 5. 2018 10:36)

Boh nás stvoril ako ľudí - čiže so silným egoizmom, spojeným s agresiou. Žiť s druhými v pokoji je teda celoživotná drina na úplný úväzok, prerušovaná, len keď spíme.
Ešte, že máme nádej v milosrdenstvo Božie.

Re: Komentár

(Dominik, 26. 5. 2018 12:56)

Stanko, Boh nás stvoril ako "veľmi dobré dielo". Ktoré však je neustále formovateľné - ako projekt - ktoré sa dennodenne zdokonaľuje alebo degraduje. Je v nás energia, ktorá sa môže stať láskou i nenávisťou, službou i vraždou. Záleží, čo v sebe - i s prijatím či odmietnutím Božej milosti - formujeme. O čom snívame...