Jdi na obsah Jdi na menu

Rozšíriť pohľad

22. 5. 2018

https://assets.sport.ro/assets/protv/2016/04/03/image_galleries/Často zažívame momenty, kedy nás život postaví pred neočakávanú a prekvapujúcu situáciu. Na jednej strane si uvedomujeme, že život začína byť stále menej predvídateľný (i počasie už meteorológovia nedokážu odhadnúť ako v minulosti). Na druhej strane sa odhaľuje uzatvorenosť do našich ohraničených mentálnych schém pri uvažovaní a interpretovaní diania okolo nás.

V dnešnom úryvku Ježiš prekvapuje učeníkov. Potom, ako sa ukazuje slabosť človeka voči zlu a Božia sila v Ježišovi (uzdravenie posadnutého chlapca, ktorého samotní učeníci nevedeli oslobodiť), odhaľuje Ježiš svojim učeníkom tajomstvo, ktoré naplňuje jeho srdce: "Syn človeka bude vydaný do rúk ľudí a zabijú ho. Ale zabitý po troch dňoch vstane z mŕtvych.” Avšak "oni nechápali toto slovo a spýtať sa ho báli”. Pretože jeho prítomnosť interpretujú ako možnosť urobiť kariéru a nie ako službu.

V tajomstve ohlásenia umučenia a smrti asi toho veľa nie je k pochopeniu (aspoň nie pred Ježišovým zmŕtvychvstaním). Zostáva stále tajomstvom, ktoré je skôr odovzdané k prijatiu a k imitácii. Ale, ako to bolo v prípade učeníkov, Kristus sa nikdy neunaví v evanjelizácii nášho srdca. Ukazuje - v tomto prípade na osobe dieťaťa - ktorá cesta vedie k plnosti života: "Kto prijme jedno z takýchto detí v mojom mene, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, nie mňa prijíma, ale toho, ktorý ma poslal.” Toto je cesta obety i nového života. A preto potrebujeme neustále rozširovať svoj ohraničený pohľad na naše okolie a uvidieť tých “maličkých”.

 

Mk 9,30-37: Ježiš a jeho učeníci prechádzali Galileou. Nechcel však, aby o tom niekto vedel, lebo učil svojich učeníkov a hovoril im: „Syn človeka bude vydaný do rúk ľudí a zabijú ho. Ale zabitý po troch dňoch vstane z mŕtvych.“ Lenže oni nechápali toto slovo a spýtať sa ho báli. Tak prišli do Kafarnauma. A keď bol v dome, opýtal sa ich: „O čom ste sa zhovárali cestou?“ Ale oni mlčali, lebo sa cestou medzi sebou hádali, kto z nich je väčší. Sadol si, zavolal Dvanástich a povedal im: „Kto chce byť prvý, nech je posledný zo všetkých a služobník všetkých.“ Potom vzal dieťa, postavil ho medzi nich, objal ho a povedal im: „Kto prijme jedno z takýchto detí v mojom mene, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, nie mňa prijíma, ale toho, ktorý ma poslal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář