Jdi na obsah Jdi na menu

Posväť ich pravdou

20. 5. 2015

http://www.renatolamonica.com/wordpress/wp-content/uploads/2012/Trochu si pomôžem očakávaniami ľudí zoči-voči dianiu na Slovensku. To najväčšie voči politikom i voči Cirkevnej hierarchie je istotne očakávanie pravdy. Že pravda sa nebude zahmlievať - môžeme to vidieť v kauzách ako Váhostav, schránkových spoločností, potajomky prijatých zákonov, ale aj v “kauze Bezák” či financovanie cirkvi, farnosti. Na druhej strane už náš východiskový postoj je, že klamú alebo nám nehovoria pravdu či niečo zahmlievajú-zatajujú.

Ježiš prosí Otca: “Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda.” Svet síce znenávidel učeníkov práve pre toto Slovo prichádzajúce od Boha, ale súčasne je to práve Ono ich ochráni pred zlom. Pretože prináša pravdu a s ňou aj pokoj do srdca. Teda zameranie srdca na najpodstatnejšie veci. Učeník už nehľadá banality života, ktoré ho oberajú o energiu a čas, a sleduje cestu, ktorá ho privádza ešte viac k radosti zo života.

Neviem, či si niekedy uvedomíme, aká je dôležitá ranná modlitba - teda odovzdanie dňa do Božích rúk, s ktorou vykročíme plní nádeje, viery s radostným srdcom a slobodným voči budúcnosti, k aktívnemu vytváraniu a práce v tomto svete. Ak sa otvoríme Božiemu slovu, nebudeme mať problém dôverovať tým, ktorých nám Boh posiela do cesty.
Ale ak žijeme podľa pravidiel sveta a nežijeme podľa pravdy, ako by sme mohli prijať slovo či vyjadrenia druhých. Neuveríme, aj keby sám Boh prehovoril.

 

Jn 17,11b-19: Ježiš pozdvihol oči k nebu a modlil sa: „Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my. Kým som bol s nimi, ja som ich zachovával v tvojom mene, ktoré si mi dal. Ochránil som ich a nikto z nich sa nestratil, iba syn zatratenia, aby sa splnilo Písmo. Ale teraz idem k tebe a toto hovorím na svete, aby mali v sebe moju radosť – a úplnú. Dal som im tvoje slovo a svet ich znenávidel, lebo nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým. Nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda. Ako si ty mňa poslal na svet, aj ja som ich poslal do sveta a pre nich sa ja sám posväcujem, aby boli aj oni posvätení v pravde.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 21. 5. 2015 8:26)

O to ide.
Ako kresťania by me si mali uvedomiť, že ako Božie deti sme privilegovaní
a nemali by sme vychádzať prvotne z udalsotí a vývoja okolo nás - lebo tie sú desivé - a nutne vedú k pesimizmu - a to nie je svetlo, ktoré ho nositeľom máme byť.
Keď to zveríme Bohu tak to nemôže dopadnúť inak ako dobre -a do toho môžeme zarátať i koniec sveta a posledný súd.