Jdi na obsah Jdi na menu

Žiť vo svete

16. 5. 2018

https://www.ecodibergamo.it/stories/Cronaca/i-15-paesi-meno-costV poslednom čase som čítal dve knihy - Benediktova voľba a Peniaze nevládnu - ktoré ponúkali dve vízie prítomnosti kresťanov vo svete. Prvá, amerického spisovateľa Roda Drehera, vychádza z predstavy vytvorenia malých uzatvorených kresťanských spoločenstiev vzdialených od sveta, ktoré by dokázali prežiť spoločenský tlak (ako benediktínske kláštory obohnané hradbami). Druhá, Pápeža Františka, pozýva kresťana k aktívnemu vstúpeniu do spoločenského a politického diania, aj za cenu, že si zašpiní svoje ruky.

V dnešnom evanjeliu, v časti Ježišovej veľkňazkej modlitbe, počúvame jeho slová: "Svätý Otče, zachovaj ich (učeníkov) vo svojom mene … neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým.” Zároveň pripomína dar, ktorý ich zachová: “posvätenie v pravde”.

Ako radi, my kresťania, by sme utiekli na nejaký ostrov, a tam chránení pred hlukom sveta žili vo svojom pokojíčku. Kde vládne poriadok a pravda, ktoré prinášajú svätú radosť. Avšak Kristus nám zveruje inú úlohu - prebývanie vo svete ako znamenie jeho prítomnosti. I napriek vlastným nedokonalostiam, posvätení v pravde o sebe a o svete, prežívať každodenné dobrodružstvo, v ktorom zjavujeme Krista. Pre ktorú cestu sa rozhodneme? Roda Drehera či Pápeža Františka? Ktorá z nich sa podobá Kristovej vízii?

 

Jn 17,11b-19: Ježiš pozdvihol oči k nebu a modlil sa: „Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my. Kým som bol s nimi, ja som ich zachovával v tvojom mene, ktoré si mi dal. Ochránil som ich a nikto z nich sa nestratil, iba syn zatratenia, aby sa splnilo Písmo. Ale teraz idem k tebe a toto hovorím na svete, aby mali v sebe moju radosť – a úplnú. Dal som im tvoje slovo a svet ich znenávidel, lebo nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým. Nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta. Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda. Ako si ty mňa poslal na svet, aj ja som ich poslal do sveta a pre nich sa ja sám posväcujem, aby boli aj oni posvätení v pravde.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 16. 5. 2018 9:23)

Sen o komunitách, kde to bude všetko inak ako v bežnom väčšinovom svete sa objavuje už dlho v podobe utópií.
Myslím si, že snov by sme sa nemali dobrovoľne vzdávať. Takéto komunity by mohli byť empirickým dôkazom toho, že spoločnosť môže vyzerať a fungovať aj inak. Keď už nič iné, existencia takýchto komunít, by prinútila finančno-mocenské elity podniknúť kroky k ich likvidácii a tak ukázať svoju vlčiu tvár, presvitajúcu cez tenkú masku demokracie.