Jdi na obsah Jdi na menu

Spôsob prípravy

15. 5. 2018

http://2.bp.blogspot.com/-z0zJVqzYicU/UcOlW5wfnuI/AAAAAAAA4LE/4oAj keď v dnešnej dobe prevláda skôr spontánny “modus vivendi” človeka, v ktorom sa nechávame unášať na vlnách okamihu a samovoľného priebehu; predsa cítime, že na niektoré udalosti je potrebné sa dobre pripraviť. Naplánovať ich a dať im určité smerovanie. Vytvoriť priestor uvažovania, aby sme mali udalosti “pevne” vo svojich rukách.

Sedemnásta kapitola Jánovho evanjelia prináša tzv. Ježišovu Veľkňazskú modlitbu. Silný obraz modliaceho sa Ježiša. Pre Ježiša je to bezprostredný čas, po ktorom prichádza “hodina oslávenia”. Je to čas prípravy. Pre Ježiša príprava znamená priestor modlitby - vstúpenie do osobné rozhovoru s Otcom. Jeho modlitba je rozdenelá na tri časti: 1. Ježiš sa modlí za seba; 2. za apoštolov; a 3. za Cirkev a všetkých, ktorí uveria v jeho meno. Dnešný úryvok prináša časť, v ktorej prosí za seba: “Osláv svojho Syna, aby Syn oslávil teba.”

V ňom pochopíme silu a význam modlitby. Môžeme v ňom nájsť tri aspekty každej modlitby: 1) uchopeniu prítomného okamihu - kedy sa má zjaviť Božia moc a sila; 2) vyrozprávanie Božích skutkov a Božej prítomnosti, ktorú som rozpoznal, a ktorá prostredníctvom mojich skutkov je viditeľná; 3) odovzdanie sa a odovzdanie blížneho do Božej vôle. Najlepší spôsob, ako sa pripraviť na nastávajúce udalosti: i toho “bežného” dňa, pretože každý deň prináša množstvo nevšedných momentov.

 

Jn 17,1-11a: Ježiš pozdvihol oči k nebu a hovoril: „Otče, nadišla hodina: Osláv svojho Syna, aby Syn oslávil teba, tak, ako si mu dal moc nad každým telom, aby všetko, čo si dal ty jemu, im darovalo večný život. A večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista. Ja som ťa oslávil na zemi: dokončil som dielo, ktoré si mi dal vykonať. A teraz ty, Otče, osláv mňa pri sebe slávou, ktorú som mal u teba skôr, ako bol svet. Zjavil som tvoje meno ľuďom, ktorých si mi dal zo sveta. Tvoji boli a dal si ich mne a oni zachovali tvoje slovo. Teraz poznali, že všetko, čo si mi dal, je od teba, lebo slová, ktoré si ty dal mne, ja som dal im. A oni ich prijali a naozaj spoznali, že som vyšiel od teba, a uverili, že si ma ty poslal. Za nich prosím. Neprosím za svet, ale za tých, ktorých si mi dal, lebo sú tvoji. A všetko, čo je moje, je tvoje, a čo je tvoje, je moje. A v nich som oslávený. Už nie som vo svete, ale oni sú vo svete a ja idem k tebe.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář