Jdi na obsah Jdi na menu

Údiv

2. 6. 2018

https://www.focus.it/site_stored/imgs/0005/019/shutterstock_5745V posledných týždňoch som už spomenul (v týchto zamysleniach) niektoré základné ľudské emócie (hnev, radosť, strach ...). Dnes spomeniem ďalšiu - údiv. Túto emóciu môžeme zadefinovať ako "schopnosť nášho mozgu, ktorý je nastavený tak, aby sa aktivoval zoči-voči nejakej novosti." A človek je priťahovaný novými vecami. Avšak, následne sú potrebné odvaha a inteligencia, aby ich pochopil. Ako napríklad Alexander Fleming, ktorého údiv zoči-voči prítomnej pliesni priviedol k objaveniu penicilínu.

Ježišove slová a skutky nenechávajú ľahostajných vodcov izraelského ľudu. Vzbudzujú údiv i určité poznanie prítomnej moci. Preto prichádzajú k nemu a pýtajú sa: "Akou mocou toto robíš? Alebo kto ti dal moc, aby si to robil?" Ježiš na tieto otázky neodpovedá, ale kladie protiotázku, s ktorou odhaľuje to, čo je ukryté v ich srdciach.

Otázka Ježiša odhaľuje ich strach, že sa dostanú do pasce, ktorá ich môže uviesť do ošemetnej situácie pred ľuďmi. A tak zostanú pri klasickej odpovedi ľudí, ktorí nechcú dať priamu odpoveď: “Nevieme.” Udivení zostávajú v pozícii ticha, ktoré odhaľuje ich nevieru a zlý zámer. Opakom je pravý účeník, ktorý síce prežíva prekvapenie či údiv pred Božím konaním a Božími slovami, avšak následne ide a hľadá odpovede. Tieto odpovede s radosťou prijíma, rozvíja a aplikuje v každodennosti. Stáva sa tak Fleming-om viery.

 

Mk 11,27-33: Ježiš a jeho učeníci prišli znova do Jeruzalema. Ako chodil po chráme, pristúpili k nemu veľkňazi, zákonníci a starší a pýtali sa ho: „Akou mocou toto robíš? Alebo kto ti dal moc, aby si to robil?“ Ježiš im povedal: „Aj ja sa vás na niečo spýtam. Odpovedzte mi, potom vám poviem, akou mocou toto robím. Jánov krst bol z neba, či od ľudí? Odpovedzte mi!“ Oni rozmýšľali a hovorili si: „Ak povieme: Z neba, povie: ‚Prečo ste mu teda neuverili?‘ ale ak povieme: Od ľudí,“ to sa báli ľudu, lebo všetci pokladali Jána za ozajstného proroka. Odpovedali teda Ježišovi: „Nevieme.“ A Ježiš im odvetil: „Ani ja vám nepoviem, akou mocou toto robím.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář