Jdi na obsah Jdi na menu

Voľba a motivácia

29. 5. 2018

http://www.viverelagheula.net/wp-content/uploads/2013/05/libera-Ako často kresťanský spôsob života je definovaný ako neustále zriekanie sa. Ešte aj my, samotní kresťania, ho chápeme mylne ako kráčanie, počas ktorého musíme hľadieť len tam, kde tak pobediac kladieme nohy. Počas ktorého nám chýba zdvihnutie zraku. To zahľadenie okolo seba a to len preto, aby sme náhodou nešliapli vedľa.

Dnešné evanjelium prináša Petrove konštatovanie (svojím spôsobom otázku): “Pozri, my sme opustili všetko a išli sme za tebou.” Toto konštatovanie sa sústreďuje na túto dimenziu, ktorú v sebe nesie každá voľba - pre jedno sa rozhodnem a ďalšie odmietnem. Ježišova odpoveď, však, pozýva postaviť do centra pozornosti voľbu a jej motiváciu. Jej oživovanie a napĺňanie prináša "stonásobne viac”.

Byť Ježišovým učeníkom znamená prežívať voľbu - zvoliť si nový spôsob života a nový spôsob nazerania. Neznamená to zrieknutie sa vecí, ľudí, emócií, skúsenosti, ale znamená prijať ich v slobode a láske. Dať im nový význam a nový spôsob prežívania. Zrieknutie je len jedno - zrieknutie sa Zlého.

 

Mk 10,28-31: Peter začal hovoriť Ježišovi: „Pozri, my sme opustili všetko a išli sme za tebou.“ Ježiš povedal: „Veru, hovorím vám: Niet nikoho, kto by pre mňa a pre evanjelium opustil dom alebo bratov a sestry alebo matku a otca alebo deti alebo polia, aby nedostal stonásobne viac; teraz, v tomto čase, domy, bratov, sestry, matky, deti i polia, hoci s prenasledovaním, a v budúcom veku večný život. A mnohí prví budú poslednými a poslední prvými.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář