Jdi na obsah Jdi na menu

Život pre...

4. 6. 2015

http://www.homemademamma.com/wp-content/uploads/2009/10/cali-5-0“Mať tak pokoj Angličana!”, mnohí si tak vzdychnú pri vypätých situáciach. Kde by mali zaujať postoj pokojného vysvetľovača. Kedy nás nerozhádžu provokačné otázky či ostentatívne správanie.

Tento týždeň už štvrtá podobná situácia, ktorú nám prináša evanjelista Marek z Ježišovho života. Kristus im však čelí bravúrne s pokojom a jednoduchosťou. Dnešná smeruje k zodpovedaniu otázky: Čo to znamená byť veriacim? Byť učeníkom v tomto 21. storočí? Ježišova odpoveď je jednoduchá a priama: Miluj! Miluj Boha a nechaj sa pretvoriť jeho láskou. Budeš schopný s tvojimi limitami milovať aj tvojho brata. Raz odhalená pravda, že si milovaný, ťa nenechá chladného v láske voči ďalšiemu. Teda Kristus pripomína, že život učeníka je jednoducho život lásky - život pre druhého.

Dnešný človek musí začať odhaľovať túto stránku života, na ktorú sme zabudli. Totiž žijeme pre seba, pre realizáciu svojich vlastných predstáv o živote, pre svoje pohodlie a túžby. Ruku na srdce: chýba nám podstatný rozmer života, ktorý robí človeka šťastným: “ŽIVOT PRE…” Život obetovaný pre nejaký ideál, život obetovaný pre človeka, život pre Boha. Nečudujme sa, že Európania odchádzajú bojovať za Islamský štát, za Rusko, militantne za LGBT, práva polárnych medveďov či veľrýb. Chytajú sa tak fiktívnych a umelo vytvorených ideálov. Skúsme si sadnúť do nášho obľúbeného kresla či stoličky a prehodnotiť naše predstavy.

 

Mk 12,28-34: Tu k nemu pristúpil jeden zo zákonníkov, ktorý ich počúval, ako sa hádajú. A keď videl, že im dobre odpovedal, spýtal sa ho: „Ktoré prikázanie je prvé zo všetkých?“ Ježiš odpovedal: „Prvé je toto: »Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!« Druhé je toto: »Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!« Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.“ Zákonník mu vravel: „Dobre, Učiteľ, správne si povedal: »Jediný je a okrem neho iného niet;« a »milovať ho z celého srdca, z celého rozumu a z celej sily« a »milovať blížneho ako seba samého« je viac ako všetky zápalné a ostatné obety.“ Keď Ježiš videl, že odpovedal rozumne, povedal mu: „Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva.“ A už sa ho nik neodvážil vypytovať.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 5. 6. 2015 12:08)

Toto je ďalší závažný, možno i najzávažnejší problém súčasnej trhovej spoločnosti, ktorá nás všetkých tlačí k egoizmu, teda k životu pre seba - život pre iných sa pre mnohých posunul do oblasti teórie, respektíve len životu pre svoje deti a pre svojich najbližších - a to robia i pohania, mafiáni, synovia Zlého.
Slabnúca pozícia kreťanstva je i v tom, že až príliš veľa nás kresťanov robíme dobro v prvom rade pre svojich najbližších - a to robia i pohania - tak ako nás majú tí , čo kolíšu - rozoznať od seba.