Jdi na obsah Jdi na menu

Štát a Cirkev

5. 6. 2018

http://www.iltempo.it/resizer/670/-1/true/1495614579304.JPG--truNa predmete Etika politiky, jedna z dôležitých tém bol vzťah medzi Štátom a Cirkvou. Už po stáročia si filozofi uvedomovali dôležitosť definovania tohto vzťahu pre dobré fungovanie spoločnosti. Vyhnutie sa tzv. náboženského integralizmu (zaviesť a vynútiť si od ostatných dodržiavanie jedného štýlu života - čo ničí základný princíp demokracie - toleranciu, pluralizmus a slobodu). A druhou je odsunutie náboženstva do striktne súkromnej sféry.

Dnešné evanjelium nám dáva návod, v ktorom už prvotná Cirkev objavila pravdu o vzťahu medzi Štátom a Cirkvou (aj keď počas svojich storočí nie vždy ho aplikovala). Otázka prichádza o farizejov a herodiánov: "Slobodno platiť cisárovi daň, či nie?” Ježišova odpoveď je jasná: "Čo je cisárovo, dávajte cisárovi, a čo je Božie, Bohu.”

Tak, Štát ako i Cirkev, majú svoj priestor v spoločnosti a každý svoju kompetenciu. Jeden sa stará o materiálne blaho človeka a druhý o jeho duchovné dobro. Avšak, úlohou oboch by malo byť (vo vzájomnej komunikácii) vytváranie priestoru, v ktorom každý človek je schopný rozvinúť svoje povolanie byť ozajstným a dobrým človekom. To, čo môžme nazvať zdravá laicita štátu (kňaz a politik Luigi Sturzo), v ktorej štát má u kresťanov rešpekt a podporu, ale i poctivú opozíciu (kresťan je prorokom voči štátu, pozri vzťah proroka Nátana a kráľa Dávida).

 

Mk 12,13-17: K Ježišovi poslali niekoľko farizejov a herodiánov, aby ho podchytili v reči. Tí prišli a povedali mu: „Učiteľ, vieme, že vždy vravíš pravdu a neberieš ohľad na nikoho, nehľadíš na osobu človeka, ale podľa pravdy učíš Božej ceste. Slobodno platiť cisárovi daň, či nie? Máme platiť, či nemáme?“ Ale on poznal ich prefíkanosť a povedal im: „Čo ma pokúšate?! Prineste mi denár, nech sa naň pozriem!“ A oni priniesli. Spýtal sa ich: „Čí je tento obraz a nápis?“ Oni mu odpovedali: „Cisárov.“ A Ježiš im povedal: „Čo je cisárovo, dávajte cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“ I obdivovali ho.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 5. 6. 2018 16:35)

Boli časy (Bohužiaľ), keď Cirkev potierala iné denominácie i ateizmus.
V súčasnosti sa karta obrátila a ateizmus smeruje jasne k maximálnemu potlačeniu Cirkvi i kresťanskej viery.
To, že tieto snahy - vytlačiť Cirkev a veriacich z verejného života a zatlačiť ich do súkromnej sféry sú v rozpore zo zásadami demokracie a slobody, to je už vec, ktorá nepriateľom Cirkvi nevadí.