Jdi na obsah Jdi na menu

Zvoliť si život

15. 2. 2018

b0609bde-3e18-4bba-9641-cbec8d33482a.jpegRozhodnosť človeka je jedna pozoruhodných vlastností, ktorá v dejinách ľudstva priniesla veľa dobrého i zlého. Aj keď ako vlastnosť, ju možno pokladať za pozitívnu. Ako by ste definovali dnešného človeka - ako rozhodného alebo nenerozhodného. Mne sa zdá, že je skôr nerozhodný ako rozhodný. Rozhodný len v niektorých oblastiach.

V centre čítaní, ktoré nám ponúka katolícka liturgia, je rozhodnutie. Pozívajú k voľbe: “Hľa, dnes ti predkladám život a šťastie i smrť a nešťastie...” Boh predkladá Izraelskému národu dve cesty a jednu voľbu. Predkladá a nepredpisuje - Izraelský národ je slobodný zvoliť si svoju cestu. Podobne aj Ježiš stavia svojich učeníkov pred voľbu: “Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma.” Znovu, je na človeku, aký spôsob života si zvolí.

Na pochopenie týchto Ježišových slov, oplatí sa vrátiť ku včerajšiemu úryvku, v ktorom Ježiš ponúkol spôsob jeho pochopenia. V centre jeho pozornosti je Nebeský Otec. Teda stratiť “život pre Neho (Krista)” znamená nasledovať jeho motív. On stráca svoj život pre naplnenie Otcovej vôle. Tým sa stáva darom pre človeka a pre spásu sveta. To isté platí aj pre ušeníka, stratiť život znamená stávať sa darom. A stať sa darom “pre...” znamená uchopiť a prežívať plnosť života. Teda prijať kríž nie je strata života, ale znamená prežívanie lásky a slobody. Je na nás, čo si zvolíme.

 

Lk 9,22-25: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Syn človeka musí mnoho trpieť, starší, veľkňazi a zákonníci ho zavrhnú, zabijú ho, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“ A všetkým povedal: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, zachráni si ho. Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a seba samého by stratil alebo poškodil?!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář