Jdi na obsah Jdi na menu

To podstatné

11. 6. 2018

https://theactsofcourage.com/wp-content/uploads/2017/08/courage-V živote je nutné, pre dobré zorientovanie sa v realite, uchopiť podstatu vecí. Teda, čo má byť v centre našej pozornosti a čo nesmieme stratiť z dohľadu pri vytváraní plánov do budúcnosti, súčasnom budovaní či hodnotení už vytvoreného.

Ani Ježiš nezabudne pripomínať svojím učeníkom, dôležité aspekty ich povolania. Jeho slová v dnešnom úryvku ponúkajú inštrukcie, ktoré majú učeníci zachovávať. Prvom rade je to poslanie odovzdať posolstvo “blízkosti Božieho kráľovstva”. Druhým cieľom je "prinášanie pokoja" tým, ktorí toto posolstvo príjmu. Zároveň sa tak vytvára silné puto dôvery a prijatia medzi poslom a príjemcom.

Ak sa pozrieme na ovocie činnosti prvých učeníkov, nájdeme ich dejinách dve dôležité komunity - tá Jeruzalemská a tá Antiochijská. V centre pozornosti tej prvej je aspekt bratského spoločenstva a jednoty. V centre druhej je misionárske nadšenie a realizácia. Ide o dve dôležité dimenzie každého kresťanského spoločenstva.

 

Mt 10,7-13: Ježiš povedal svojim apoštolom: „Choďte a hlásajte: ‚Priblížilo sa nebeské kráľovstvo.‘ Chorých uzdravujte, mŕtvych krieste, malomocných očisťujte, zlých duchov vyháňajte. Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte. Neberte si do opaskov ani zlato, ani striebro, ani peniaze; ani kapsu na cestu si neberte, ani dvoje šiat, ani obuv, ani palicu, lebo robotník si zaslúži svoj pokrm. Keď prídete do niektorého mesta alebo dediny, vypytujte sa, kto je vás tam hoden. Tam potom ostaňte, kým nepôjdete ďalej. Keď vojdete do domu, pozdravte ho! Ak ten dom bude toho hoden, nech naň zostúpi váš pokoj; ale ak toho hoden nebude, nech sa váš pokoj vráti k vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář