Jdi na obsah Jdi na menu

Chorí a mŕtvi

11. 6. 2015

http://www.theaa.com/resources/images/carousel-banner/promotion-Hľadiac na svet, ktorom sa dejú hrozné veci, ktoré si ani nevieme predstaviť, a o ktorých nám sporadicky prinesú masmédia nejakú tu čriepku (nehovorím tu o konšpiračných a demagogických internetových stránkach ako parlamentnilisty.cz, zemavek.sk, medzicas.sk a iné či rádio Slobodný vysielač). Ale aj na neporiadok v tom najbližšom prostredí farnosti, spoločnosti, mestskej časti či v našich ľudských srdciach. Pýtam sa: “kam sa ten svet ženie?” Do tohto priestoru uvažovania mi prídu vždy slová evanjelia: “Nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych. Ty choď a zvestuj Božie kráľovstvo!”

Potom, čo si Ježiš vyvolí svojich dvanástich, dáva im základné inštrukcie vybavenosti. Zároveň informácie o tom, aká je ich úloha zoči-voči samotnému človeku: ohlásiť Božie kráľovstvo, navrátiť ľudskosť človeku, ich prijatie prináša pokoj a ich odmietnutie súd. Božie kráľovstvo je tu a pred jeho bránami sa nachádzajú chorí a mŕtvi. Sú to ľudia, ktorí nie sú schopní sami stáť na nohách. Človek nezaberá už viac pozíciu slobodnej vzpriamenej bytosti, ale pozíciu chromého svojou pýchou a egoizmom. Teda hriech nie už viac stav odlúčenosti a izolácie, ale priestor starostlivosti a rešpektu. Priestor, kde sa majú realizovať apoštoli. Dokonca prijať aj tých, ktorých svet vyhlásil za mŕtvych. Apoštoli sa stávajú bratmi tým, ktorí ležia mŕtvy pred bránami Božieho kráľovstva. Ktorých majú pomôcť Kristovou silou prejsť zo smrti do života, z odsúdenia ku životu.

Silné slová a silné pozvania pre všetkých, ktorých si vyvolil sám Kristus a pozval stať sa kresťanmi. Včerajšom rannom príhovore Svätý Otec František pozval k prehlbovaniu našej kresťanskej identity. Nazval ju cesta z nejednačnosti ku identite. Súčasťou, ktorej je prijatie pravdy, ktorá hovorí: že “je tu hriech, a hriech spôsobuje naše pády”. A ešte pridal: “hriech je súčasťou našej identity: sme hriešnici, ale hriešnici s vierou v Ježiša Krista”. Teda Kristus svojou silou, ktorú odovzdáva svojim učeníkom, chce nás pozdvihnúť zo stavu choroby a smrti v hriechu k životu Božieho kráľovstva. A učeník je pozvaný k spolupráci na tejto pomoci voči svojim bratom. Je to realizácia jeho Slova, alebo ešte lepšie Kristovej osoby.

 

Mt 10,7-13: Ježiš povedal svojim apoštolom: „Choďte a hlásajte: ‚Priblížilo sa nebeské kráľovstvo.‘ Chorých uzdravujte, mŕtvych krieste, malomocných očisťujte, zlých duchov vyháňajte. Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte. Neberte si do opaskov ani zlato, ani striebro, ani peniaze; ani kapsu na cestu si neberte, ani dvoje šiat, ani obuv, ani palicu, lebo robotník si zaslúži svoj pokrm. Keď prídete do niektorého mesta alebo dediny, vypytujte sa, kto je vás tam hoden. Tam potom ostaňte, kým nepôjdete ďalej. Keď vojdete do domu, pozdravte ho! Ak ten dom bude toho hoden, nech naň zostúpi váš pokoj; ale ak toho hoden nebude, nech sa váš pokoj vráti k vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář