Jdi na obsah Jdi na menu

Čnosť spravodlivosť

14. 6. 2018

https://img.huffingtonpost.com/asset/5863e0081900002a000e1d4d.jpVeľa sa hovorí a píše o spravodlivosti - osobnej i sociálnej. Alebo skôr o jej realizácii. Podľa Katechizmu: "Spravodlivosť je morálna čnosť, ktorá spočíva v stálej a pevnej vôli dať Bohu a blížnemu to, čo im patrí." Spravodlivosť je pevne spojená s pojmom cnosť. Ide o trvalú schopnosť a vôľu ju realizovať. V minulosti ju starší ľudia prenášali na mladých prostredníctvom príkladu života.

I Ježiš sa pozastavuje nad touto schopnosťou človeka, ktorú prepája so životom v Božom kráľovstve: "Ak vaša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť zákonníkov a farizejov, nevojdete do nebeského kráľovstva.” Ide o slová prednesené v známej Reči na vrchu, v ktorej predkladá pravidlá života v Božom kráľovstve. Pokúša sa vysvetliť, čo znamená prežívať ľudskosť. Čo znamená opustiť ríšu zvierat a stávať sa naplno človekom.

Ako by asi vyzeral svet, ak by sme naplno prijali jeho výzvu. Teda, nie rušiť zákony a prispôsobovať si ich svojvoľne podľa nálad a emócií ulice (referendum). Ale ich v každodennosti napĺňať a uskutočňovať. Začnúc od následnej Ježišovej výzvy, v ktorej pozýva uvedomiť si a prežívať ľudskú dôstojnosť blížneho. Neskôr nám pripomenie hodnotu a veľkosť manželstva; či silu a tajomstvo slov, ktoré vychádzajú z našich úst. Spravodlivosť sa buduje mnou, tebou, nami.

 

Mt 5,20-26: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ak vaša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť zákonníkov a farizejov, nevojdete do nebeského kráľovstva. Počuli ste, že otcom bolo povedané: ‚Nezabiješ!‘ Kto by teda zabil, pôjde pred súd. No ja vám hovorím: Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá. Kto svojmu bratovi povie: ‚Hlupák,‘ pôjde pred veľradu. A kto mu povie: ‚Ty bohapustý blázon,‘ pôjde do pekelného ohňa. Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar. Pokonaj sa včas so svojím protivníkom, kým si s ním na ceste, aby ťa protivník nevydal sudcovi a sudca strážnikovi a aby ťa neuvrhli do väzenia. Veru, hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 14. 6. 2018 15:21)

Dať bohu čo je jeho a blížnemu (i cisárovi) čo je jeho - je krásny a až na výnimky nikdy nerealizovaný príkaz.
V skutočnosti si všetci berieme, podľa výšky svojho egoizmu a a sily,
a kto tak nerobí (údajne) okráda svoju rodinu.
Ergo tí najsilnejší si berú najviac a najslabší najmenej podľa toho, ako rozhodnú tí silnejší.
Pokiaľ sa týka Boha, bez jeho milosrdenstva, mnohí z nás budú stratení.