Jdi na obsah Jdi na menu

Poklad

19. 6. 2015

http://www.ilsettempedano.it/wp-content/uploads/2014/10/Caccia-aNikto o nich nechce hovoriť, ale všetci vedia, že oni definujú ľudské životné nasmerovanie. Reč je o hodnotách. Teda, čo je pre človeka cenné? Čo alebo kto predstavuje náš poklad? Do čoho investujeme v živote? Iste: mentálne zdravý človek túži po šťastnom živote, po domove, dobrom zamestnaní, po uspokojení a atď. To ešte neznamená, že túto túžbu napĺňa alebo že ju napĺňa správnym spôsobom. Totiž ľudská túžba neprodukuje nič. Ľudská túžba, ako napísal istý filozof, spočíva v prijímaní. A tu vstupujú do hry hodnoty. Človek môže prijať a odmietnuť, čo koná na základe svojich hodnôt.

Do tohto uvažovania nad hodnotami prichádzajú vhod Ježišove slová: “Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich moľ a hrdza ničia a kde sa zlodeji dobýjajú a kradnú.” V očiach Božích nemajú cenu pozemské a materiálne hodnoty. Môžu byť síce nápomocné pre budovania iných pokladov, kde “ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú”. Len hranica medzi vnímaním bohatstva ako prostriedku a ako cieľa je veľmi tenká. Nie je zriedkavé, že aj u tej najzbožnejšej duši pri pohľade na materiálne bohatstvo nakoniec zvíťazí túžba vlastniť ho. A ako hovorí Kristus: “kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce”. Tam je nasmerovaná ľudská pozornosť, úsilie, pohľad.

Ako je ťažké pre človeka, ktorý vlastní mnoho nasmerovať svoj pohľad ďalej ako je materiálne bohatstvo. Veď ho treba chrániť, starať sa oň, zveľaďovať ho… A tak nikdy nebude času pre Boha. Nikdy nebude miesta pre Božie kráľovstvo.

 

Mt 6,19-23: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich moľ a hrdza ničia a kde sa zlodeji dobýjajú a kradnú. V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. Lampou tela je oko. Ak bude tvoje oko čisté, bude celé tvoje telo vo svetle. Ale ak sa tvoje oko zakalí, bude celé tvoje telo vo tme. A keď už svetlo, čo je v tebe, je tmou, aká bude potom tma sama?!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář