Jdi na obsah Jdi na menu

Oko

22. 6. 2018

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/ignatiansolidarity/wp-contentNepotrebujeme byť géniovia, aby sme pochopili výnimočnosť takého orgánu ako je naše oko. Stačí pomyslieť ako funguje, ako nám slúži, čo všetko prináša pre život človeka. Ak k tomu pridáme špecifickosť našich pohľadov a radosť srdca z poznávania okolitého sveta a vnímanie jeho krásy, dodáme mu ešte väčšiu hodnotu.

Dnešnom evanjeliu počúvame ako Ježiš hovorí: “Lampou tela je oko.” Ľudová múdrosť to vyjadrila: “Oko je bránou do duše.” A Ježiš pokračuje: "Ak bude tvoje oko čisté, bude celé tvoje telo vo svetle.” Prepája ho s telom i dušou - s celým človekom. Učeníci sú tak pozvaní k tomu, aby neustále skúmali svoj pohľad a perspektívu.

Problém je v tom, že ľudské oko je schopné stratiť svoju jednoduchosť a priezračnosť. Môže príliš zvlhnúť od sĺz alebo vyschnúť od vetra z dôvodu bolesti, sklamania, odmietnutia. Vtedy nám neumožňuje vidieť veci objektívne a s úprimnou radosťou. Vtedy sa stávame agresívnymi a bezohľadnými len preto, aby sme si obhájili "poklady na zemi”. Jedným liekom je utrieť si oči od sĺz či zvlčiť tie vysušené a nájsť nový cieľ, na ktorý zamerať svoj pohľad. Ježiš dáva i k tomu návod: "V nebi si zhromažďujte poklady..."

 

Mt 6,19-23: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich moľ a hrdza ničia a kde sa zlodeji dobýjajú a kradnú. V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. Lampou tela je oko. Ak bude tvoje oko čisté, bude celé tvoje telo vo svetle. Ale ak sa tvoje oko zakalí, bude celé tvoje telo vo tme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 22. 6. 2018 10:22)

Ježiš sa viac krát pýta: Prečo si to myslíte vo svojom srdci. Rozmýšľam nad týmito slovami už niekoľko rokov a výsledok je, že medzi slovami Ježiša a náhľadom modernej vedy, podľa ktorej rozmýšľame mozgom, nemusí byť neprekonateľný rozdiel.
Stručne: Oko môže byť na subatomárnej úrovni kvantovými vlnami so srdcom,a to môže určovať spôsob spracovania videného - ergo mozog môže byť len len hardvérom -hlavný orgán je srdce.
Ale moderná veda - ak k tomu dospeje - aj tak jej to nepomôže, pretože doterajší a podľa zákonov vedy nevyhnutný empirický postup, nemusí byť dostatočný, pretože elektrické impulzy, ako prejavy myslenia (práce synapsií) možno sledovať len ako prítomnosť a silu elektrických výbojov - ich obsah - kvalitu empiricky priamo sledovať nemôžeme

ďakujem

(Agata, 22. 6. 2018 7:47)

Dominik, ďakujem ... ukazuješ mi cestu... len mi chýba SILA...
Neviem sa s niektorými vecami vnútorne vysporiadať...