Jdi na obsah Jdi na menu

Nespravodlivá facka

15. 6. 2015

http://tocqueville.it/wp-content/uploads/2015/02/schiaffo.jpgZákon predpokladá spravodlivosť a trest. Trest je takto reakcia sociálneho prostredia na isté prejavy správania, ktoré znamenajú porušenie noriem. V práve trest napĺňa tri podstatné úlohy: 1. pomenovanie zlého správania a negatívneho hodnotenia samotného činu ale i páchateľa; 2. definuje sankciu páchateľovi uznanému za vinného zo spáchania tohto činu v závislosti od závažnosti činu; a 3. samotný trest by mal mať za cieľ ochranu spoločnosti pred ďalším podobným konaním ale aj výchovný charakter pre páchateľa ale aj pre spoločnosť.

Ježiš svojim učeníkom predstavuje nový spôsob výchovy či reakcie na spáchanú krivdu. Jeho slová sú stále časťou jeho Reči na vrchu, ktorej oporným bodom sú Blahoslavenstvá. Tento spôsob reakcie je niečo náročné. Hovorí o novej mentalite anti-násilia, pričom vo vnútri obsahuje viditeľný paradox - osoba takto reagujúca sa stáva darom. Teda nástroj výchovy a prostriedok zmeny sa stáva samotný poškodený. Ten, ktorý má právo brániť sa, právo na ochranu i spravodlivú náhradu spôsobenej škody. Ježiš tým hovorí: nie palica, nie vezenie, nie pokuta - ale učeník sám sa môže stať nástrojom zmeny tohto hriešnika. Prijatie úderu a postoj lásky sa stane nástrojom konverzie. Tak toto môže vymyslieť jedine Boh - Otec.

Dokážeme my-kresťania prevziať na seba tento risk druhej facky? Teda nechať tĺcť metlou neporiadku a nespravodlivosti tohto sveta? Skôr ako zodpovieme na túto otázku, skúsme si prečítať tieto slová z Jánovho evanjelia: “Pilát Ježiša vzal a dal ho zbičovať. Vojaci uplietli z tŕnia korunu, položili mu ju na hlavu a odeli ho do purpurového plášťa. Prichádzali k nemu a hovorili: „Buď pozdravený, židovský kráľ!“ A bili ho po tvári.” Je možno ísť vestou tvrdosti a slepej spravodlivosti uznávanej v tomto svete. Ale ísť hlbšie, vstúpiť do priestoru Božej logiky. Pretože v pozadí nepriateľa je stále prítomný človek, ktorého môžeme stretnúť. Teda akceptovať Božiu mentalitu trpezlivosti s hriešnikom až do posledného dychu.

 

Mt 5,38-42: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Oko za oko a zub za zub!‘ No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 15. 6. 2015 22:09)

Principiálne verím tomu, že zlo sa nedá poraziť zlom.

Empiricky ma história i súčasnosť poúča o tom, že zlu odpoveď dobrom vôbec nevadí v jeho eskalácii - je to presne naopak - bohatí a mocní zásadne okrádajú slabých a chudobných, násilníci prepadávajú zásadne bezbranných a slabých, starých a ženy, podvodníci sa špecializujú v prvom rade na starých ľudí.

Pripomína mi to teóriu relativity a kvantovú teóriu - obe sú (možno) správne, ale veľký problém je v tom, že si vzájomne protirečia.