Jdi na obsah Jdi na menu

Prítomnosť a večnosť

20. 6. 2015

http://www.vidasana.es/wp-content/uploads/2011/08/mente2.jpgClive Staples Lewis vo svojej famóznej knihe Rady skúseného diabla napísal: “Ľudia žijú v čase, ale Boh im za cieľ určil večnosť. Myslím si, že si teda praje, aby venovali pozornosť hlavne dvoma skutočnostiam: večnosti a tomu časovému úseku, ktorý sa nazýva prítomnosť.” A pokračuje: “veď prítomnosť je ten bod, v ktorom splýva čas s večnosťou.” Pretože táto kniha ponúka listy skúseného pokušiteľa inému začínajúcemu, pokračuje: “teda diablovou úlohou je oddeliť človeka od večnosti a prítomnosti”. Pre pokušiteľa minulosť neznamená veľmi veľa, pretože človek ju zväčša pozná. Omnoho zaujímavejšia je pre neho zameranie človeka na budúcnosť, ona totiž v človeku neustále vyvoláva strach a záujem (Nie je vôbec divné, že ideológie ako vedecký humanizmus či komunizmus sú zamerané na budúcnosť). Ako vďačnosť hľadí do minulosti, láska hľadí do prítomnosti. Strach, lakomstvo, zmyselnosť či ctižiadostivosť hľadia vpred, do časnej budúcnosti.

Kristus predstavuje vzor učeníka, ktorý po namáhavej a vyčerpávajúcej práci pre ďalšie generácie vypúšťa všetko z hlavy a zveruje túto všetku námahu Bohu. Prijíma postoj trpezlivosti prítomného okamihu a vďačnosť minulého požehnania. Zároveň je otvorený pre prítomný okamih, ktorý mu vytvára priestor lásky voči prítomným osobám. Nedesí ho budúcnosť, pretože v pravý okamih urobil s plným nasadením to, čo od neho život očakával.

V tomto spočíva posolstvo dnešného evanjelia. Teda nie je to výzva k záhaľčivosti a k nič nerobeniu. Je to investícia v duchu Kristových slov: “Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše.”

 

Mt 6,24-34: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone. Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev? Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, ani nežnú, ani do stodôl nezhromažďujú, a váš nebeský Otec ich živí. Nie ste vy oveľa viac ako ony? A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu? A čo sa tak staráte o svoj odev? Pozrite sa na poľné ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol oblečený tak ako jediná z nich. Keď teda Boh takto oblieka poľnú bylinu, ktorá dnes je tu a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?! Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: ‚Čo budeme jesť?‘ alebo: ‚Čo budeme piť?‘ alebo: ‚Čo si oblečieme?‘! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete. Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše. Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář