Jdi na obsah Jdi na menu

Život v radosti

23. 6. 2018

http://media-s3.blogosfere.it/scienzaesalute/images/Guardare-la-Jedným z prínosov masmédií je vzbudenie záujmu a citlivosti voči tomu, čo sa deje okolo nás. Dokážeme stále viac pohliadnuť za "koniec svojho prsta” a vnímať, že náš život je vsadený do širšieho horizontu, ako je náš majetok, naša rodina či práca. Je tu však jedno nebezpečenstvo. Spoznávame síce, čo sa deje okolo nás, ale prestávame vnímať to, čo sa odohráva v nás, v našom svedomí, v našom srdci. Akú interpretáciu dávame týmto udalostiam?

Určité smerovanie nám ponúka dnešný úryvok z evanjelia. Ježiš stavia učeníkov pred otázku slobody. Vychádza z poznania, že: "Nik nemôže slúžiť dvom pánom…” Otázkou je, čo teda upútava ich pohľad a túžby? a aké vysvetlenie dávajú týmto skutočnostiam? Následne ide ešte viac do hĺbky. Túži po tom, aby rozpoznali neviditeľnú prítomnosť a starostlivosť Boha: "Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete…"

Boh dokonale pozná každého jedného z nás. Vie, aké rozhodnutia a kroky (tie dobré i tie zlé) sme urobili. Dobre vie, že ľudský život je komplexný: "Každý deň má dosť svojho trápenia". Predsa nás pozýva, aby sme sa naučili umeniu jednoduchosti a dôvery. Teda vnímať bohatstvo vlastného života, priestoru i vnútorného sveta. Tešiť sa z toho, čo máme (majetok, talenty, možnosti...) a žiť to, čím sme (temperament, vieru, emócie…). Pozýva nás k životu radosti, pretože život je príliš krátky na to, aby sme ho prežili hneve či nenávisti.

 

Mt 6,24-34: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone. Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev? Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, ani nežnú, ani do stodôl nezhromažďujú, a váš nebeský Otec ich živí. Nie ste vy oveľa viac ako ony? A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu? A čo sa tak staráte o svoj odev? Pozrite sa na poľné ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol oblečený tak ako jediná z nich. Keď teda Boh takto oblieka poľnú bylinu, ktorá dnes je tu a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?! Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: ‚Čo budeme jesť?‘ alebo: ‚Čo budeme piť?‘ alebo: ‚Čo si oblečieme?‘! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete. Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše. Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 23. 6. 2018 10:50)

Všetko je otázkou interpretácie - aj slovo Božie. Keby sme zobrali doslova, že sa nemáme starať o zajtrajšok - tak najlepšie by tento príkaz plnili Cigáni (Rómovia) z marginalizovaných osád.
A ešte poznámka: Čím máme viac, tým viac sa nám stáva, že sa pokúšame slúžiť dvom pánom. Ale čo na to povedia naše ženy a deti? Je to otázka hraníc -a tie sú v tomto prípade posuvné.