Jdi na obsah Jdi na menu

Nasýtiť dušu

17. 6. 2015

http://s179.photobucket.com/user/bitJuice/media/Butterfly_FlightPred časom som počul v televízii pomenovať diagnózu dnešného človeka týmito slovami: “presýtené telo a hladná duša”. Nebol to nikto iný, ako charizmatický kňaz Maroš Kuffa. Asi lepšie by sme to nedokázali vystihnúť. Ale naskytá sa tu otázka: čo s tým? Odpoveď nepotrebujeme hľadať dlho - stačí si otvoriť manuál na obdobie obnovy ducha (pôstneho obdobia), a hneď nám vyskočia tri slová: almužna, modlitba a pôst.

Sú to témy, ktoré aj Kristus vnáša do svojej reči Na hore. Sú to koncepty jednoduché a jasné, ale zároveň zdrvujúce pre logiku ľudského uvažovania a predstáv. Sú prejavom nábožnosti ale aj osobnej formácie. Pričom Ježiš nezabúda pridať výzvu k tomu, aby sa učeník nezošmykol do priestoru samoľúbosti. Teda, aby sa tieto prejavy nikdy nestali cieľom náboženského života. Majú byť prostriedkom k dosiahnutiu správneho vzťahu s Bohom a nasýtenia duše.

Je prirodzené, že keď obrátime naše srdce k evanjeliu a jeho novosti, rastie aj túžba po pravej modlitbe a ovládaniu svojich túžob. Ale existuje nebezpečenstvo zošmyknutia k tomu, čo istý kazateľ nazval “duchovná estetika” - teda, svätá hrdosť či pýcha, ktorá kresťana ťahá k neustálemu lešteniu svojho “duchovného pokladu”. Ale pamätajme na to, že pravé zlato nikdy nehrdzavie. Nepotrebujeme ho leštiť. Žeby preto platilo “dobro sa chváli samo”?
Tieto Kristové slová sú obrovskou výzvou pre nás, pretože smerujú odstráneniu pokrytectva v spoločenstve Cirkvi, do ktorej patríme. Aby pozornosť voči chudobnému prerástla v dobrosrdečnosť a nezištnosť; modlitba v tichú adoráciu Božieho tajomstva a slova; a pôst v ovládanie našich chúťok a túžob.

 

Mt 6,1-6.16-18: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci. Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia zbadali, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář