Jdi na obsah Jdi na menu

Modlitba srdca

18. 6. 2015

http://www.opusmariae.it/wp-content/uploads/2013/09/papa-veglia.Rímsky politik a autor niekoľkých literárnych diel Marcus Porcius Cato napísal, že: “Ľudský život je ako železo. Keď ho používaš, opotrebúva sa. Ak ho nepoužívaš, zhrdzavie.” Tak či onak je v stave opotrebovania. Záleží však na tom, či bude mať peknú lesklú farbu, ale bude opotrebovaný. Ale ho pohltí hrdza a stratí svoj lesk. Ako nám to pripomenulo včerajšie evanjelium skrze tri dimenzie si ľudský život zachováva svoj lesk ale aj svoje naplnenie pred Bohom. Almužna, ktorá je vyjadrením a činnosťou srdca, ktoré odhalilo, že všetko čo má, mu bolo dané. Pôst, ktorý je prežívaním spoločenstva s tými, ktorí zakúšajú hlad nie preto, žeby si to vybrali. Modlitba, ktorá sa stáva hlbokým nádychom učeníka, ktorý hľadá pravdu.

Potom ako sa Ježiš rozbehol, nie nadarmo príde otázka: Aká má byť tá pravá modlitba? Ježiš hneď predstavuje jej model. Začína výzvou: “Vy sa budete modliť takto…”, ktorej štýl hneď od počiatku je kontraste s tou doterajšou. Kristus upozorňuje, že miesto modliaceho učeníka nie je uprostred ľudí. Učeník stojí pred Bohom Otcom. Zároveň je vyzvaný, aby nemnožil slová a nemyslel si, že si ho pre jeho mnohovravnosť vypočuje. Ježiš dáva svojim učeníkom modlitbu načúvania Boha, ktorou nám sprostredkuje svoju vôľu s nami.

Teda máme pred sebou vzorovú modlitbu, ktorou nám Ježiš nedáva len slová na neustále opakovanie. Ňou nám chce predstaviť, kde sa nachádza modliaci učeník - stojí pred Bohom; a aký postoj má zaujať - postoj načúvajúceho. Prvé slovo modlitby (oslovenie) pripomína pri každom modlení správne nasmerovanie - na Boha Otca, ktorý každého človeka dobre pozná a miluje. Nie k nejakému nedefinovanému božstvu. Je to v prvom rade obrátenie sa k Bohu slovami, ktoré obsahujú všetko, o čo máme prosiť: bratstvo, kráľovstvo na ustanovenie, rozšírenie harmónie, chlieb, odpustenie hriechov, pokoj srdca, schopnosť čeliť pokušeniu a námahám.

 

Mt 6,7-15: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť. Nenapodobňujte ich; veď váš Otec vie, čo potrebujete, prv, ako by ste ho prosili. Vy sa budete modliť takto: Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo, buď tvoja vôľa, ako v nebi tak i na zemi. Chlieb náš každodenný daj nám dnes. A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom. A neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás Zlého. Lebo ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář