Jdi na obsah Jdi na menu

Moc kresťana

16. 6. 2015

http://www.leggeattrazione.org/wp-content/uploads/perdono.jpgNiekto o nej spieva; niekto o nej básni; niekto o nej sníva; niekto je po nej hladný; len akosi je málo tých, ktorí ju chcú žiť. Hovoríme o láske - o láske, ktorá nastaví aj druhé líce, len aby dala šancu k zmene. Láska, ktorá ide za hranicu reciprocity. Ľahko konštatovať, ale ťažšie žiť v každodennosti. To ale neznamená, že nad ňou nemáme uvažovať. Super slová, ktoré napísal C.S.Lewis: «Položili ste krásu, energiu a plodnosť vedľa mŕtvych, sterilných vecí. Presne tak sa naša “slušnosť a zdravý rozum” javia ako sivé a mŕtve vedľa blahodarnosti lásky.»

Dnešné evanjelium, po včerajších slovách, zarezáva ešte viac do živého. Božia logika nádeje a trpezlivosti s hriešnikom, nepozýva učeníka k tomu, aby mal trpezlivosť s hriešnikom, ale aby ho miloval. vyvracia predstavy o spravodlivej a zaslúženej láske. Ježiš pozýva učeníka k prežívaniu lásky, ktorá zanecháva stopy blahodarnosti. Totiž v Božej predstave o láske, stredobodom pozornosti nie je milujúci ale milovaný. Tak ako stredobodom Božej lásky nie je samotný Boh ale človek, ktorý je touto láskou obdarovaný.

Vo včerajšom Žalme 98 sme mohli počuť: “Pán oznámil svoju spásu, pred očami pohanov vyjavil svoju spravodlivosť.” Jeho spravodlivosť sa prejavila na kríži, keď vzal na seba náš trest za hriechy a nechal sa pribiť na drevo kríža. To je Božie spravodlivosť. Hranice medzi Božou láskou a Božou spravodlivosťou nie je možné identifikovať. Tým pozýva aj nás, ktorí sme uverili v neho, nebáť sa šokovať tento svet. A tam, kde sa očakáva trest prejaviť milosrdenstvo. Moc totiž nespočíva v trestaní ale v milosrdenstve. Sudca nemôže byť milosrdný voči previnilcovi - jeho úlohou je súdiť. Kráľ však môže i odsúdiť ale môže aj prejaviť milosrdenstvo. Teda, kto má väčšiu moc? Moc kresťana nespočíva v súde - spočíva v láske a odpustení.

 

Mt 5,43-48: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 22. 6. 2015 6:04)

Hlavný problém je vo výbere: Kedy nastaviť druhé líce, odpúšťať a milovať tých čo nám ublížili - k tomu nás vedú citované texty Sv. Písma, a kedy sa zlu postaviť, k čomu nás tiež vyzývajú zasa iné texty Sv. Písma - učebnicový prííklad - ako vedúci pracovník musím stáť na strane dobra - musím obetavých a múdrych pracovníkov brániť pred lenivými, neschopnými a zákernými - čo sa vždy u nich spája, aby prežili.
Odpustenie je asi vhodné v prípadoch, keď ublížili nám osobne.