Jdi na obsah Jdi na menu

Modlitba za nepriateľa

19. 6. 2018

vponte-pace.jpgMinulý týždeň som navštívil niekoľko kníhkupectiev. Bol som prekvapený z toho, koľko kníh (z oblasti psychológie, sociológie, menežmentu...) jestvuje o budovaní a formácie medziľudských vzťahov. Vyjadrujú dôležitosť rozvíjania ľudskej spoločenskej dimenzii.

I v dnešnom evanjeliu Ježiš otvára túto otázku. Vo svojom učení, pozýva učeníkov, aby išli ďalej ako Mojžišov zákon: "Počuli ste, že bolo povedané... Ale ja vám hovorím…” Vyzýva svojich učeníkov: " Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú…” Takýto postoj majú zaujať, aby sa stali "synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach”.

Ľudské dejiny sú plné príbehov, ktoré svedčia o tom, že Ježišov návrh je možné realizovať. Ide o postoj, ktorý odstraňuje prekážky vytvárania otvorených vzťahov. Základom je modlitba za človeka. Ona totiž vytvára priestor v srdci modliaceho pre konkrétneho človeka. Vytvára sa i nový spôsob prežívania vzťahu, ktorý je následne možné aplikovať v konkrétnosti. Modlitba sa stáva prvým krokom k tomu, aby sme zostali vo vzťahu, aj keď jestvuje mnoho dôvodov na jeho ukončenie.

 

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 20. 6. 2018 11:01)

Modliť sa za nepriateľov je pre človeka možné i potrebné (Boh to počuje), ale milovať nepriateľov to príliš veľa ľudí nedokáže, napokon otázka znie, či to dokázali a či to vôbec stihli kresťania povraždení mačetami a samopalmi vo svojich kostoloch v arabských a afrických - krajinách - hoci užitočné pre spásu ich duší by to určite bolo, ako veríme už táto smrť bola na spásu ich duše. z toho mi vyplýva, že takúto smrť by sme mohli len vítať.

Schválně, co se modlil Ježíš za své nepřátele?

(Jarda, 19. 6. 2018 23:41)

Když se napíše A), mělo by se napsat i B). Ano, máme se modlit za své nepřátele ale CO? To už nechává Bůh na našem pozorovacím talentu...
- Modlil se, aby dostali jídlo? - NE!
- Modlil se, aby dostali oblečení, věci? - NE!
- Modlil se, aby dostali peníze a střechu nad hlavou? - NE !
- Modlil se, aby je opustil satan a posedlost ? - BINGO ! ANO !
Za to jediné se u nepřátel Bůh Ježíš modlil! Tak Ho následujte !