Jdi na obsah Jdi na menu

Boží pohľad

22. 6. 2015

http://lightstorage.laprovinciadivarese.it/mediaon/cms.newlaprovZvykli sme si na realitu, v ktorej druhý je jednoducho “druhý - iný či zvláštny”. A je to pravda. Nesie v sebe iný batôžtek osobnej histórie, iný hodnotový rebríček, inú osobnú kultúru správania. Často je nami považovaný ako nezvaný či konkurent, inokedy votrelec či dokonca nepriateľ. Preto ho hodnotíme, meráme a súdime. Nemýľme sa, nehovorím tu o emigrantoch a utečencoch, aj keď voči ním je tento náš postoj strachu z “iného” veľmi viditeľný a podporovaný rôznymi demagogickými predstavami, ktoré sa predstavujú ako alternatívne pohľady na realitu (klamstvo, polopravda a demagógia nie sú alternatívou). Hovoríme o “druhých”, ktorí žijú v našich rodinách, ktorých stretávame v práci, v škole či v životnom priestore. Môže to byť svokra, ktorú som si vyženil; nevesta, ktorú sme nevybrali; rodič či súrodenec, ktorí sú; spolupracovník či spolužiak… Každý z nich je iný - druhý. Aký postoj k tejto inakosti zaujať?

Učeník je pozvaný súdiť podľa vzoru Ježiša: hľadiac na hriešnika s afektom a záujmom, napriek tomu, že zhrešil. Predstavuje postoj vyváženosti, ktorá sa nebuduje ľahko: vyváženosť medzi inštinktom súdu (zvlášť morálneho v priestore viery) a hriešnikom, teda človekom s jeho hriechom. Kristus nechce, aby učeník začal ignorovať realitu hriechu a redukoval svoj postoj na spôsob dobráčiska, pre ktorého je všetko v poriadku. Ktorý ignoruje akýkoľvek súd nad hriechom. Ale nechce tiež, aby jeho slová, ktoré volajú k postoju dokonalosti, sa stali kyjom, ktorý mláti hlava-nehlava všetky nezrovnalosti vo svete.

Ako učeníci, sme pozvaní hľadieť Božím pohľadom. Uvedomujúc si dva aspekty akéhokoľvek súdu: 1. moje posúdenie ovplyvňuje negatívne blížneho; a 2. môj súd nad druhým sa obráti proti mne. Mohli by sme to vysvetliť psychologicky: na jednej strane sa druhý snaží stať takým, ako ho vidím ja (nevesta sa nakoniec stane ozajstnou konkurentkou a votrelcom, pretože svokra ju tak od prvého momentu pojala); na druhej strane, ja sa stávam tým, ako hľadím na druhých (okuliare nepriateľstva, ktoré si nasadila svokra, sa stanú jej súčasťou).
Je tu pozvanie k pozitívnemu sprevádzaniu druhého - človeka, ktorý je predo mnou svojím príkladom, aby sa stával podľa Božích predstáv. Bola by chybou, snaha meniť druhého podľa “mojich-našich” predstáv.

PS: Ospravedlňujem sa všetkým svokrám za “obrazný” príklad. :-)

 

Mt 7,1-5: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám. Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: ‚Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka‘ a ty máš v oku brvno?! Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář