Jdi na obsah Jdi na menu

Podľa ovocia ich poznáte

27. 6. 2018

d7fdc507-35f9-44ad-84cd-38bc64d0273f.jpegMy kresťania sme často confrontovaní s kritikou z vonku, že sa nám nedarí žiť naplno osobnú zodpovednosť. Odhliadnúc od všetkých zovšeobecňujúcich pohľadov alebo aplikácie chýb minulosti (tzv. syndróm stredoveku) na dnešnú kresťanskú komunitu, musíme uznať i naše chyby. Pre mnohých sú ľúbivé takéto slová, ktoré vyznievajú ako prorocká a reformná snaha Kristovej cirkvi.

“Poznáte ich podľa ovocia!”, zopakuje Ježiš dvakrát v takom krátkom príhovore, v ktorom upriamuje svoju pozornosť na falošných prorokov. Tieto slová sa stávajú normou rozlišovania “ľudí viery”. Nezostať pri prvotných dojmoch a ľubivých slovách, ale ísť ku podstate viery. A tá je prežívaná vždy konkrétne - v čase, priestore a adekvátnym spôsobom.

Prostredníctvom médií i internetu, sa svet stáva jednou dedinou. Môžeme spoznať mnoho zaujímavých ponúk, projektov i fascinujúcich kazateľov. Hnutia, súkromné zjavenia, charizmatické osobnosti sa nám priam vtierajú do pozornosti. Kritérium pravosti bude vždy “ovocie”. Pretože pravá viera vždy prináša osobnú konverziu, vnútorný pokoj, činnú charitu, odpustenie.

 

Mt 7,6.12-14: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Chráňte sa falošných prorokov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci. Poznáte ich po ovocí. Veď či oberajú z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy? Tak každý dobrý strom rodí dobré ovocie, kým zlý strom rodí zlé ovocie. Dobrý strom nemôže rodiť zlé ovocie a zlý strom nemôže rodiť dobré ovocie. Každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie, vytnú a hodia do ohňa. Teda po ich ovocí ich poznáte.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář