Jdi na obsah Jdi na menu

Lámať palicu

23. 6. 2015

http://blog.paysubsonline.com/wp-content/uploads/2014/12/DepositČlovek zvykne skonštatovať: “Toto nemá cenu!” Zbytočne robiť ďalšie kroky pre dobro toho druhého. Ide o rezignáciu nad stavom iného človeka alebo spoločnosti. Nemá význam strácať drahocenný čas energiu, ktoré môžeme kreatívne investovať a využiť na rozvoj niečoho iného. Je pravdou, že hovoríme o lámaní palice nad istou realitou, ale aj o nádejnej investície do inej.

Dnešné evanjelium nám otvára tento priestor. Ježiš si v tomto nedáva vôbec servítku pred ústa a výslovne hovorí: “Nedávajte, čo je sväté, psom a nehádžte svoje perly pred svine…” Aj keď pre židov “psy” a “svine” boli tradičné pomenovania pohanov, v tomto prípade Ježiš sa zameriava na hodnotenie činnosti učeníkov a jej efektivitu. Teda nejde o hodnotenie človeka, ktorý odmieta posolstvo. Ale ide o hodnotenie činnosti, ktorá má význam a smerovanie, od tej pochabej. Neláme palicu nad človekom. Ide skôr pozvanie k investovaniu energie a kreativity do tých, v ktorých sa zviditeľní pravosť života.

Hovoríme o zmene zmýšľania. Totiž nami ponúkané Kristové posolstvo nemôže byť napĺňané štýlom, akoby šlo o nejakú pohodlnú pohovku, ktorej kúpa prinesie pohodlie a virtuálne šťastie. Kristus tu otvára priestor kreativity a uvažovania. Totiž láska nesúdi, ale kreatívne uvažuje. Ozaj by bolo smiešne hádzať Chlieb života a Slovo Božie pred človeka, ktorý si ich nevie vážiť. Ale láska a citlivosť evanjelizátora vedie k uvažovaniu nad tým: kedy, kde a ako pomôcť blížnemu, aby bol pripravený ich prijať. Hodiť medzi oči Pravdu bez prípravy prináša odmietnutie a väčšiu zatvrdnutosť. Konať takýmto spôsobom je neúcta k človeku a aj k Pravde. Naopak, dobrá príprava a osobný príklad ohlasujúceho robia zázraky. Ale to chce veľa času a trpezlivosti, na ktoré nie sme zvyknutí. Možno je čas na tom popracovať.

 

Mt 7,6.12-14: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nedávajte, čo je sväté, psom a nehádžte svoje perly pred svine, aby ich nohami nepošliapali, neobrátili sa proti vám a neroztrhali vás. Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. Lebo to je Zákon i Proroci. Vchádzajte tesnou bránou, lebo široká brána a priestranná cesta vedie do zatratenia a mnoho je tých, čo cez ňu vchádzajú. Aká tesná je brána a úzka cesta, čo vedie do života, a málo je tých, čo ju nachádzajú!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář