Jdi na obsah Jdi na menu

Rozlišovanie

26. 6. 2018

rozlisovanie.jpgO dôležitosti pravého rozlišovania v živote človeka nie je pochybností. Túto schopnosť múdreho človeka môžeme zadefinovať ako rozlišovanie medzi dobrom a zlom, odlíšenie pravdy od klamstva, dobrej vôle od zlého úmyslu, transparetnosti od zahmlievania, zdravého ducha od ľstivého. T.j. nájdenie tej správnej životnej cesty.

V úryvku dnešného evanjelia, Ježiš volá učeníkov k rozvíjaniu tejto schopnosti. Vedieť rozoznať cenu perly Božieho slova a komu ju odovzdať. Nejde o diskrimináciu ľudí podľa osobných sympatií o subjektívneho posúdenia (o súde bol včerajší úryvok). Ide o rozlišovanie vo voľbe spôsobu, času a miesta adekvátnych pre ohlásenie tohto posolstva.

Toto je asi najťažšia úloha povolania kresťana, aby ohlásil radostné posolstvo spásy. Nájsť tú "správnu cestu" a tú "úzku bránu", ktoré človeka vovedú do života. Belgický mních a eremita André Louf: “Každodenné stretnutie s Božím Slovom pod formou lectio divina predstavuje nejlepší základ rozlišovania.”

 

Mt 7,6.12-14: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nedávajte, čo je sväté, psom a nehádžte svoje perly pred svine, aby ich nohami nepošliapali, neobrátili sa proti vám a neroztrhali vás. Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. Lebo to je Zákon i Proroci. Vchádzajte tesnou bránou, lebo široká brána a priestranná cesta vedie do zatratenia a mnoho je tých, čo cez ňu vchádzajú. Aká tesná je brána a úzka cesta, čo vedie do života, a málo je tých, čo ju nachádzajú!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář