Jdi na obsah Jdi na menu

Klamár Diabol

1. 7. 2015

http://isaac.guidasicilia.it/foto/news/cinema/parnassus_plummer_Môj obľúbený anglický spisovateľ Clive Staples Lewis v úvode ku knihe Rady skúseného diabla napísal tieto slová: “Vo vzťahu k diablovi sa ľudia môžu dopustiť dvoch rovnako závažných chýb. Prvá z nich by bola neveriť v nich. Druhou chybou je v nich veriť a súčasne mať o nich prílišný a nezdravý záujem. Diabol má z oboch týchto chyb rovnako veľkú radosť a vítajú medzi sebou rovnako nadšene materialistu aj čarodejníka.” Aby sme neurobili radosť Diablovi, predsa sa pozastavme nad jeho podstatou.

Pojem diabol pochádza z gréckeho slova Διάβολος (diábolos), čo znamená “rozdeľovať” alebo “ten, čo rozdeľuje”. Teda s klamstvom oddeľuje človeka od pravdy synovstva a od bratov. Keď hovoríme o “posadnutí” Zlým duchom, máme pred očami človeka, ktorý nie je sám sebe pánom. Ako to predstavuje dnešné evanjelium: pod nadvládou Zlého uväznený v hroboch - vo svete mŕtvych a neschopný vzťahu lásky. Naopak exorcizmus (vyhnanie Zlého ducha) zo strany Krista navracia človeku slobodu a možnosť rozhodnúť sa - nasledovať dobro alebo zlo. Dáva učeníkovi moc zvíťaziť v pokušeniach. Kristus ho realizuje prostredníctvom slova. Božie Slovo - Pravda ničí klamstvo.

Nie nadarmo sa Kristus predstavuje ako: “Ja som cesta, pravda a život”. Práve v tejto udalosti je trojitý prínos Božieho dotyku na život každého z nás. Vyvádza nás z klamstva, do ktorého nás uvádza Diabol svojím pokušením. Umožňuje nám obnoviť život lásky vo vzťahu k druhému. A otvára nám hriechom stratenú víziu života - cestu. Nechajme oslobodzujúce Slovo Krista zaznie aj v našom živote.

 

Mt 8,28-34: Keď Ježiš prišiel na druhý breh do gadarského kraja, vybehli oproti nemu dvaja posadnutí zlými duchmi; vyšli z hrobov a boli takí zúriví, že sa nik neodvážil chodiť tou cestou. Zrazu skríkli: „Čo ťa do nás, Syn Boží?! Prišiel si sem predčasne nás mučiť?“ Neďaleko nich sa pásla veľká črieda svíň. Zlí duchovia ho prosili: „Ak nás už vyháňaš, pošli nás do čriedy svíň!“ On im povedal: „Choďte.“ A oni vyšli a vošli do svíň. Vtom sa celá črieda prudko hnala dolu svahom do mora a zahynula vo vodách. Pastieri ušli, a keď prišli do mesta, vyrozprávali všetko, aj o tých, čo boli posadnutí zlými duchmi. Tu celé mesto vyšlo oproti Ježišovi a keď ho uvideli, prosili ho, aby odišiel z ich kraja.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář