Jdi na obsah Jdi na menu

Dotyk človeka

6. 7. 2015

http://www.papaboys.org/wp-content/uploads/2015/06/foto_post_237Čo vás napadne, ak poviem: “Sila dotyku”? Niekto si predstaví malé dieťa túžiace po objatí matky. Iný mladých ľudí objímajúcich sa na pohyblivých schodoch v obchodnom dome. Ďalší pohladenie starca ošetrujúcou zdravotnou sestrou. Mohli by sme hovoriť o ďalších a ďalších príkladoch, kde tento dotyk veľa znamená a je vyjadrením túžby ale aj daru. Dotyk, ktorý dáva život a, v ktorom sa prijíma sa prijíma život (alebo aspoň dáva impulz k životu).

Povedala si v duchu: “Ak sa dotknem čo len jeho odevu, ozdraviem.” Uvažovanie jednoduchej ženy, plné viery a nádeje človeka, ktorý dlhé obdobie stráca pomaly život. Toto je rozprávanie dnešného úryvku z evanjelia. Krv je v Biblie symbol života. Strácať krv znamená vyprázdňovať život. Žena už nemá na koho sa obrátiť s pomocou a zrazu okolo prechádza Kristus. Stratila nádej v silu človeka ale našla vieru v okoloidúceho Boha. Verí, že stačí sa dotknúť jeho odevu a uzdravie. Stačí uchytiť správne jeho prítomnosť.

Dokážeme vidieť prechádzajúceho Krista, aby sme sa mohli dotknúť aspoň jeho odevu? Môže byť prítomný v úsmeve priateľa, letnom slnečnom dni, dieťati hrajúcom sa na pieskovisku, šantiacej mládeži na pláži… Kristus prechádza okolo neskutočne krát. Koľkokrát sme mali možnosť dotknúť sa ho. Je málo tých, tak ako v rozprávaní z evanjelia, ktorí natiahnú ruku, aby prijali od neho dar života. V udalosti iba jediná - žena mala túto vieru. Problém nie je realita, ale čo v nej uchopíme. Čo v nej máme odvahu čítať a prijať. Možno stojí to za to, na začiatku tohto týždňa vyprosiť si od Boha schopnosť vnímať jeho znamenia, ktorými nám dáva najavo svoju blízkosť.

 

Mt 9,18-26: Keď Ježiš rozprával, pristúpil k nemu istý popredný muž, poklonil sa mu a povedal: „Pred chvíľkou mi zomrela dcéra; ale poď, vlož na ňu ruku a ožije.“ Ježiš vstal a šiel za ním i so svojimi učeníkmi. Vtedy k nemu odzadu pristúpila istá žena, ktorá dvanásť rokov trpela na krvotok, a dotkla sa obruby jeho odevu. Povedala si totiž v duchu: „Ak sa dotknem čo len jeho odevu, ozdraviem.“ Ježiš sa obrátil a keď ju zazrel, povedal: „Dúfaj, dcéra, tvoja viera ťa uzdravila.“ A žena bola od tej hodiny zdravá. Keď potom Ježiš prišiel do domu popredného muža a videl pískajúcich na píšťalách a rozrušený dav, povedal: „Odíďte! Dievča neumrelo, ale spí.“ Oni ho vysmiali. Ale keď dav rozohnali, vošiel dnu, chytil dievča za ruku a ono vstalo. A chýr o tom sa rozniesol po celej krajine.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář