Jdi na obsah Jdi na menu

Pravý pokoj

13. 7. 2015

http://bora.la.s3-eu-west-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/201Niekedy sa človeku čítajúcemu stránku Evanjelia môže zdať, že Ježiš je tak trochu schizofrenik. Na jednej strane jeho prítomnosť prináša pokoj. “Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam”, sú jeho slová uistenia. Na druhej strane v dnešnom texte Božieho slova čítame: “Nemyslite si, že som priniesol pokoj na zem.” Hovorí ich práve po tom, ako posiela svojich učeníkov do sveta ohlasovať evanjelium. V kontexte celej kapitoly, pochopíme veľmi rýchlo, že nejde o žiadnu schizofréniu.

Desiata kapitola Matúšovho evanjelia totiž prináša predstavenie identity apoštola, ktorý má byť podobný Kristovi. Ako Ježiš je poslaný Otcom, tak aj učeník je poslaný Kristom, aby sa stal svedkom lásky voči bratom. Skrze toto svedectvo priniesol Ježišov pokoj. Nebojme sa toho, že jeho prisľúbenie pokoja nie je pravdivé. Ale jeho pokoj je často iný ako ten, ktorý by človek očakával. Nie je to ten pokoj, ktorý zmetie všetko pod koberec, aby bolo “upratané”. Je to pokoj, ktorý vyzve do boja všetko Zlo, ktoré je v človeku. Ale nemýľme sa, nejde o násilie. Je to pokoj Baránka, ktoré vyvoláva zlosť vlkov. A tak v živote váhajúceho či odmietajúceho naozaj spôsobuje nepokoj a prináša do srdca meč rozdelenia. Prítomnosť Božieho slova zviditeľní to, čo patrí Bohu a to, čo patrí Zlému.

Ježiš je oveľa väčší ako akákoľvek radosť, v ktorú môžeme dúfať. Je väčšia ako láska muža-ženy, matky-otca, radosť z dobrodružstva či emócie. Zažívať túto skúsenosť s ním si od učeníka vyžaduje nerozdelené srdce nasmerované na Majstra. Byť ochotný strácať sa v ňom. Je to jeho provokácia (pripomeňme si latinské slovo pro-vocare, čo znamená “volať von”), ktorou Kristus chce, aby vyšlo zmýšľanie človeka. Tak ako on “vyšiel od Otca”, aby nás priviedol k nemu. Tak človeka “vyvádza von”, aby ho priviedol k tej najväčšiemu šťastiu.

 

Mt 10,34–11,1: Ježiš povedal svojim apoštolom: „Nemyslite si, že som priniesol pokoj na zem. Nie pokoj som priniesol, ale meč. Prišiel som postaviť syna proti jeho otcovi, dcéru proti matke, nevestu proti svokre. A vlastní domáci budú človeku nepriateľmi. Kto miluje otca alebo matku viac ako mňa, nie je ma hoden. A kto miluje syna alebo dcéru viac ako mňa, nie je ma hoden. Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden. Kto nájde svoj život, stratí ho, a kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho. Kto vás prijíma, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal. Kto prijme proroka ako proroka, dostane odmenu proroka. Kto prijme spravodlivého ako spravodlivého, dostane odmenu spravodlivého. A kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody ako učeníkovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu.“ Keď Ježiš prestal poučovať svojich dvanástich učeníkov, odišiel odtiaľ učiť a kázať po ich mestách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 18. 7. 2015 7:11)

To vysvetlenie je výborné, Sv. Písmo naozaj ponúka v mnohých prípadoch dva protichodné varianty.
Je to aj preto, že Sv. Písmo je cestovný poriadok pre spásu duše, ale nie japonského typu.
Skôr typu slovenského - človek ho musí veľmi pozorne skúmať, aby objavil správnu verziu cesty.
Preto nám aj Boh dal rozum a slobodu.