Jdi na obsah Jdi na menu

Odpočinok

19. 7. 2018

odpocinok.jpgLeto už naplno prejavuje svoju tvár - horúčavy, nejaká tá silná poobedňajšia búrka, naplánované dovolenky, deti doma, väčšia záťaž pre starých rodičov… Každý z nás však dúfa, že prežije počas tých dvoch mesiacov aspoň pár krajších a pokojnejších dní - na horách, pri mori, v ďalekých mestách -, ktoré nám chýbajú počas roka. A prežije trochu oddychu od stresujúcich a zaťažujúcich dní každodennosti.

Čítania dnešnej nedele nám ponúkajú jeden návod, kde hľadať pokoj nie len počas prázdninových dní. Spôsob, ktorým každý môže odľahčiť ťažobu každodenných povinností. Ježišove slová: “Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním”, majú za cieľ jedno. Pozývajú každého počúvajúceho prijať pozvanie stať sa jeho učeníkom. Teda, vziať na seba jeho jarmo a učiť sa od neho.

Stať sa Ježišovým učeníkom (neustály návrat k zdroju života) otvára človeku oči, aby hľadel - slovami francúzskeho spisovateľa de Saint-Exupéryho - “…srdcom”. Pretože “to hlavné je očiam neviditeľné”. Ale pozor, srdce nie je len centrom emócií - je vyjadrením plnosti človeka (city, rozum, vôľa). Byť pri Kristovi znamená: všetko (celé moje ja) nasmerovať k jedinému cieľu - príjemné jarmo a ľahké bremeno - aby som našiel “odpočinok pre svoju dušu”. Preto si nájdime čas i dnešný deň na stretnutie s ním.

 

Mt 11, 25-30: V tom čase Ježiš povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nepozná Syna, iba Otec, ani Otca nepozná nik, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť. Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Exkurz

(Stanislav, 20. 7. 2018 7:47)

Dominik píše: "srdce je nielen centrom emócií - je vyjadrením plnosti človeka (city, rozum, vôľa)".
Aj Sv. písmo hovorí: " zo srdca vychádzajú zlé myšlienky, vraždy, cudzoložstvá, smilstvá, krádeže, krivé svedectvá, rúhanie" (Mt. 15, 19)
Prečo to zdôrazňujem?
Podľa súčasnej vedy je základom myslenia a podstatou človeka - mozog. V ňom sa rodia myšlienky, dobré i zlé. Vedci to dokazujú tým, že prejavy myslenia (myšlienky) detekujú ako (veľmi slabé) elektrické impulzy.
A v tom je omyl, pretože čo je skutočne dôležité, to je ľudským očiam, zmyslom i prístrojom neviditeľné.
Tvrdenie Ježiša, že myšlienky sa nám rodia v srdci - možno skôr ich kvalita - ukazuje, že zmapovanie miliárd synapsií (nervových spojení v mozgu) môže viesť len k vytvoreniu špičkových počítačov, ktoré skutočne pracujú len na základe elektrických impulzov - ale nikdy nie k vytvoreniu ľudského mozgu - čo je cieľom modernej vedy.