Jdi na obsah Jdi na menu

Bratia a sestry

24. 7. 2018

spolubiblia.jpgJeden kňaz mi povedal, že nerád používa oslovenie “bratia a sestry” počas liturgie či iných príležitostiach. Má radšej “drahí priatelia”. Dokonca som počul o jednom, ktorý používa len “drahí spoluobčania”. Odôvodnení je veľa - ten prvý hovorí, že “nie sú mojimi súrodencami”; ten druhý, že nie sú dostatočne veriaci; ďalší by mohol povedať, že nie sme ani "praví priatelia".

Môže sa zdať násilná či tvrdá odpoveď Ježiša na konštatovanie kohosi: "Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.” Rozprávanie evanjelia nepredstavuje túto osobu a ani nehovorí o jeho motivácii. Avšak, vidíme ako sa evanjelista sústreďuje na Ježišovu odpoveď: "Kto je moja matka a kto sú moji bratia?” Odpoveď, ktorá smeruje k definovaniu podstaty pravého učeníctva: “...kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach…”

V takomto chápaní, na prvý pohľad nezdvorilá odpoveď, sa stáva vyznamenaním pre Máriu. Pretože ona ako prvá sa započúvala do Božích slov: "Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala...”, a vyjadruje: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.” Ona ako prvá prijíma Božie Slovo a uskutočňuje Božiu vôľu vstúpiť do ľudských dejín. Tým ukazuje na cestu, po ktorej má prejsť každý učeník. Počúvaním Božieho slova a hľadaním spôsobov k jeho realizácii sa stávame Kristovými “bratmi a sestrami”. Tak sme “bratia a sestry v Kristovi”, aj keď nedokonalí. Boh má schopnosť vidieť nie len to, čo teraz sme; ale i to, čím sa stávame.

 

Mt 12,46-50: Kým Ježiš hovoril zástupom, vonku stála jeho matka a bratia a chceli sa s ním rozprávať. Ktosi mu povedal: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.“ On však odvetil tomu, čo mu to vravel: „Kto je moja matka a kto sú moji bratia?“ Vystrel ruku nad svojich učeníkov a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo každý, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach, je môj brat i sestra i matka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Exkurz

(Stanislav, 30. 7. 2018 11:57)

Pravda - časté slovo v našich ústach, častá téma.
Pravda bez lásky je tvrdá. (Matka Tereza)
Ale môže byť aj pravda mäkká - pre naše uši, naše egá?
Taká pravda zostane ešte pravdou - ak hovorí o našich prednostiach. A keď hovorí o našich nedostatkoch?
Častý ľudový výrok: Každý má svoju pravdu. Je to pravda?
Pravda je len jedna - Božia. A je bez znamienka - je to fakt.
Keď nás chváli - rastie naše ego, keď nás kritizuje dáva nám možnosť rásť.