Jdi na obsah Jdi na menu

Bratia a sestry

21. 11. 2019

spolubiblia.jpgJeden kňaz mi povedal, že nerád používa oslovenie “bratia a sestry” počas liturgie či iných príležitostiach. Má radšej “drahí priatelia”. Dokonca som počul o jednom, ktorý používa len “drahí spoluobčania”. Odôvodnení je veľa - ten prvý hovorí, že “nie sú mojimi súrodencami”; ten druhý, že nie sú dostatočne veriaci; ďalší by mohol povedať, že nie sme ani "praví priatelia".

Môže sa zdať násilná či tvrdá odpoveď Ježiša na konštatovanie kohosi: "Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.” Rozprávanie evanjelia nepredstavuje túto osobu a ani nehovorí o jeho motivácii. Avšak, vidíme ako sa evanjelista sústreďuje na Ježišovu odpoveď: "Kto je moja matka a kto sú moji bratia?” Odpoveď, ktorá smeruje k definovaniu podstaty pravého učeníctva: “...kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach…”

V takomto chápaní, na prvý pohľad nezdvorilá odpoveď, sa stáva vyznamenaním pre Máriu. Pretože ona ako prvá sa započúvala do Božích slov: "Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala...”, a vyjadruje: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.” Ona ako prvá prijíma Božie Slovo a uskutočňuje Božiu vôľu vstúpiť do ľudských dejín. Tým ukazuje na cestu, po ktorej má prejsť každý učeník. Počúvaním Božieho slova a hľadaním spôsobov k jeho realizácii sa stávame Kristovými “bratmi a sestrami”. Tak sme “bratia a sestry v Kristovi”, aj keď nedokonalí. Boh má schopnosť vidieť nie len to, čo teraz sme; ale i to, čím sa stávame.

 

Mt 12,46-50: Kým Ježiš hovoril zástupom, vonku stála jeho matka a bratia a chceli sa s ním rozprávať. Ktosi mu povedal: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.“ On však odvetil tomu, čo mu to vravel: „Kto je moja matka a kto sú moji bratia?“ Vystrel ruku nad svojich učeníkov a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo každý, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach, je môj brat i sestra i matka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prekrucanie písma

(Miro Del , 21. 11. 2019 11:16)

Pekne napísane, keby ste Dominik neprekrucal slova z Písma, slová Ježiša a dokonca Marie - tu je otázka prečo?
Pretože ona ako prvá sa započúvala do Božích slov: "Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala...”, a vyjadruje: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.” nemá nič spoločné s tým čo odkazal svojej matke . Tieto slová Mária nepovedala v ten moment ako uvádzate.

Prečo prekrucate? Aký dôvod máte?

Re: Prekrucanie písma

(Dominik, 21. 11. 2019 15:14)

Slová sú z udalosti Zvestovania, ktoré (pred Ježišovým narodením) už poukazujú na to, že Mária od prvého momentu napĺňa úlohu prvého učeníka. Je tá, ktoré napĺňa "vôľu Otca..." Snažím sa brať Máriin život celistvosti a len úseky bez nejakého premostenia.