Jdi na obsah Jdi na menu

Iný spôsob

31. 7. 2015

http://lh4.ggpht.com/-35n23p2xPwk/UFeIjeNj2EI/AAAAAAAACVs/scWGrgIgnorovanie Boha skoro vždy pochádza z ignorovania vlastných dejín viery. Syn Izraela by mal vedieť, že Noe nebol expertom na výrobu lodí a nemal ani dok, kde by mohol realizovať úlohu zverenú od Boha. Predsa Pán ho o to žiada, aby zachránil život na zemi. Ani Mojžiš nebol vojenský stratég a dokonca mal problém s rečou, a predsa Boh ho žiada, aby viedol Izraelský národ. Poslúži si ním, aby tak daroval slobodu Izraelskému národu. Toto je Božia logika, aby ňou zahanbil silných a mocných a ukázal, že jeho dielo nie je výsledok ľudského špekulovania a logiky.

Ježiš prišiel na svet do priestoru pokojného a jednoduchého života chudobnej ale zbožnej rodiny. Preto jeho pôvod je jednoduchý a chudobný. Aj keď zostáva platný kráľovský Jozefov rodokmeň. Preto pri príchode Ježiša do svojho mestečka počuje svojich rodákov pýtať sa: „Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc? Vari to nie je tesárov syn?“ Jednoduchý a slobodný tesár, ktorého poznajú, odchádza do Kafarnauma (veľkého mesta na brehu jazera, kde „možno“ sa ide lepšie vyučiť remeslu) odkiaľ prichádza predstavujúc sa ako Mesiáš. Ale s jeho postojom kritiky voči kráľovi a mocným národa nepasuje do Izraelskej koncepcie o očakávanom Mesiášovi. Očakávania sú omnoho väčšie, ako len duchovné obrátenie a vzťah s Bohom.

Buďme aj my pravdiví voči sebe a neodsúďme týchto Nazaretčanov pre ich postoj. Veď kto z nás neočakáva od Krista omnoho viac, ako je len jeho výzva ku konverzii srdca či plnosti viery a dôvery voči Bohu. Neočakávame, že Boh zariadi spravodlivosť a prejaví na nespravodlivých svoju moc? Nedúfame, že Božie kráľovstvo bude niečo viac ako len naša skromná láska voči Bohu a bratom, ktorá sa prejaví v každodenných maličkostiach? Ak v pozadí našej viery je takéto zmýšľanie je čas, aby sme si znovu prebehli dejiny spásy a pochopili Boží postup. Prichádza k malým a slúži si nimi. Zároveň volá človeka k láske, ktorá sa prejaví v drobných každodenných úlohách, ktoré život prináša. Toto je Božia logika.

 

Mt 13,54-58: Ježiš prišiel do svojej vlasti a učil ich v synagóge. Oni sa divili a hovorili: „Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc? Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia Jakub a Jozef, Šimon a Júda? A nie sú u nás všetky jeho sestry? Skadeže má toto všetko?“ A pohoršovali sa na ňom. Ale Ježiš im povedal: „Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti a v jeho dome.“ A pre ich neveru tam neurobil veľa zázrakov.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář