Jdi na obsah Jdi na menu

S povolaním prichádza milosť

2. 8. 2019

https://gioyamo.it/images/la-paura-di-cambiare.jpgNiekedy je to pozitívum inokedy negatívum, ale ide o skutočnosť, s ktorou treba počítať. Ľudia sa neustále menia. Pamätám sa, ako i psychológ, ktorý robil psychologické posudky osôb, nám prízvukoval, že je to aktuálny obraz človeka - platný maximálne na päť rokov. Potom treba urobiť nový. Bolo by smiešne a chybné nerátať s touto črtou (koľkokrát vpadneme do tohto omylu).

Ježiš sa vracia do Nazaretu, do svojej vlasti. Počas tradičného sobotňajšieho stretnutia v synagóge sa tí, ktorí ho poznajú z detstva, pohoršujú nad jeho múdrosťou a mocou: "Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc?” Pohoršenie pochádza z presvedčenia, že ho "poznajú veľmi dobre". Avšak, oni ho poznajú ako syna tesára a matky Márie.

Ježiš na zadefinovanie ich postoja používa starozákonné porekadlo: "Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti a v jeho dome.” Totiž, keď Boh povoláva a zveruje úlohu, zároveň mu odovzdáva novú silu a dary - v spiritualite hovoríme, že "s úradom prichádza milosť". Skúsme objaviť, na základe biblickej skúsenosti, tento aspekt i v každodennom živote. Až vtedy sa začnú diať zázraky.

 

Mt 13,54-58: Ježiš prišiel do svojej vlasti a učil ich v synagóge. Oni sa divili a hovorili: „Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc? Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia Jakub a Jozef, Šimon a Júda? A nie sú u nás všetky jeho sestry? Skadeže má toto všetko?“ A pohoršovali sa na ňom. Ale Ježiš im povedal: „Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti a v jeho dome.“ A pre ich neveru tam neurobil veľa zázrakov.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář