Jdi na obsah Jdi na menu

Veci nové i staré

30. 7. 2015

http://www.amicofrancotuttofare.com/wp-content/grand-media/imageKoľkokrát mladí začujú od dospelých: „Je potrebné mať trpezlivosť.“ Starovekej ľudovej latinčine trpezlivosť sa vyjadrilo patire, ktorého kmeň slova pochádzal z gréckych termínov pathein e pathos, teda telesná a duchovná bolesť. A tak trpezlivosť je ľudská schopnosť odsunúť vlastnú reakciu na nepriazeň. Zaujať neutrálny postoj na nepríjemný podnet na určitý čas. Ide o vnútornú vlastnosť človeka, ktorý prijíma bolesť, nepríjemnosť, nespravodlivosť s radostným a pokojným postojom kontrolujúc vlastnú emotívnosť.

Dnešné evanjelium predkladá na zamyslenie tému trpezlivosti. Pozýva nás k imitácii správania rybára, ktorý po trpezlivom čakaní na úlovok ešte trávi čas triedením rýb, oddeľujúc dobré od zlé. Súčasne odporúča učeníkovi imitovať otca rodiny, ktorý vie používať staré i nové veci, aby viedol k plnosti pravdy a radosti svoju rodinu. Ježiš hovorí o prežívaní rôznych skutočností v pravý čas s múdrosťou.

Tak každý človek je pozvaný, aby vo svojom živote vytvoril priestor pre staré veci (skúsenosti nášho každodenného života, našu spiritualitu, naše tradície…) ale i veci nové (nutnosť oživovať evanjelium; novým a živým spôsobom prežívať Božie slovo v konkrétnom momente a priestore; obnovovať spôsob prežívania liturgie a pastorácie; nechať preniknúť súčasný svet Slovom Božím…). Učeník nenecháva evanjelium zmrazené a nič nehovoriace dnešnému človeku. Vytvára mu priestor polemiky s modernitou dnešného veku. Ale robí to s pravou inteligenciou a múdrosťou. Na druhej strane neuzatvára sa pred tradíciou v plašení sa za módnymi a pominuteľnými výkrikmi doby v ktorej žije. To je ten múdry hospodár, „ktorý vynáša zo svojej pokladnice veci nové i staré“.

 

Mt 13,47-53: Ježiš povedal zástupom: „A zasa nebeské kráľovstvo sa podobá sieti, ktorú spustia do mora a ona zachytáva všetky druhy. Keď je plná, vytiahnu ju na breh, posadajú si, dobré vyberú do nádob a zlé vyhodia von. Tak bude aj na konci sveta: vyjdú anjeli, oddelia zlých od spravodlivých a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami. Pochopili ste to všetko?“ „Áno,“ odpovedali. A on im povedal: „Preto sa každý zákonník, ktorý sa stal učeníkom nebeského kráľovstva, podobá hospodárovi, ktorý vynáša zo svojej pokladnice veci nové i staré.“ Keď Ježiš skončil tieto podobenstvá, odišiel odtiaľ.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

veci nove i stare

(Anna, 30. 7. 2015 7:35)

krasne vystihnute, ......nechat preniknut sucasny novy svet Slovo. Bozim......tak malo rozpravame medzi sebou o tom co sa ceje, co je zle a co dobre,,,,kazdy den, kazdy thzden mame siet plnu a malo triedime,,,malo debatujeme a uz vobec malo ucime triedit aj nase deti........toto co ste dostojny pan napisal je iba akysi navod,,,,,,nie je tu akesi skutocne triedenie,,,,,,kedysi aj za kkmunizmu v ktorom sme zili ludia prezili a zili so ctou vdaka tomu, ze pravidelne si triedilico je dobre a co zle,,,,ludia sa nebali povedat si otvorene co je v spolocnosti, v dedine, v rodine dobre a co zle,,,nebali sa povedat si dobre aj zle spravy,,,,,,akosi konkretnejsie treba ,,,,,,

Re: veci nove i stare

(Dominik, 30. 7. 2015 8:14)

Vďaka za podnet ku konkrétnosti. Uvedomujem si však aj odlišnosť každého jedného z nás, každej rodiny a každého spoločenstva. V tých našich sieťach sú mnohé veci a odlišné veci. A asi tento anonymný internetový priestor má podporiť uvažovanie a dať impulz k čomusi konkrétnejšiemu a špecifickejšiemu na základe následného osobného hľadania... Som rád, že aj Vás to priviedlo k uvažovaniu.