Jdi na obsah Jdi na menu

Nenechá v štichu

7. 8. 2018

http://www.passaggimag.it/2017/03/17/bufale-online-la-tecnologiaZvykli si v každodennom behu života na potrebu dokazovania pravdivosti tvrdenia. Aj keď dosť povrchne, ale predsa ideme sa presvedčiť, či povedané tvrdenie je pravdivé.

Formácia apoštolov zo strany Ježiša smeruje k tomu, aby v nich vytvoril tú správnu predstavu o sebe. Zdá sa, že v tomto ich neprestáva stále udivovať. Ako pripomína aj dnešný úryvok: "Len čo Ježiš nasýtil zástupy, rozkázal učeníkom, aby nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh..." Prikazuje im, aby opustili miesto veľkej slávy. On sám si vytvára priestor samoty.

Je zrejme, že prítomnosť Boha v živote človeka chce byť diskrétna. Ako to vytušil aj prorok Eliáš, ktorý ho rozpoznal v šume jemného vánku. A iba hlboká viera dokáže rozoznať jeho blízkosť. Aj preto, ako Peter sme náchylní žiadať viditeľné znamenia: "Pane, ak si to ty, rozkáž..." Aj napriek tento našej slabej viere, Ježiš nenecháva človeka na vážkach a privádza ho k zvolaniu: "Naozaj si Boží Syn!" Nezabúdajme na to.

 

Mt 14,22-33: Len čo Ježiš nasýtil zástupy, rozkázal učeníkom, aby nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh, kým on rozpustí zástupy. Keď rozpustil zástupy, vystúpil sám na vrch modliť sa. Zvečerilo sa a on tam bol sám. Loďka bola už mnoho stadií od zeme a zmietali ňou vlny, lebo vietor dul proti nim. Nad ránom sa, kráčajúc po mori, blížil k nim Ježiš. Keď ho učeníci videli kráčať po mori, vzrušení vraveli: „Mátoha!“ A od strachu vykríkli. Ale Ježiš sa im hneď prihovoril: „Vzchopte sa! To som ja, nebojte sa!“ Peter mu povedal: „Pane, ak si to ty, rozkáž, aby som prišiel k tebe po vode.“ On povedal: „Poď!“ Peter vystúpil z loďky, vykročil po vode a šiel k Ježišovi. Ale keď videl silný vietor, naľakal sa. Začal sa topiť a vykríkol: „Pane, zachráň ma!“ Ježiš hneď vystrel ruku, zachytil ho a povedal mu: „Maloverný, prečo si pochyboval?“ A keď vstúpili do loďky, vietor utíchol. Tí, čo boli na loďke, klaňali sa mu a vraveli: „Naozaj si Boží Syn!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář