Jdi na obsah Jdi na menu

Vzťahy v Cirkvi

13. 8. 2018

http://www.psicologiacontemporanea.it/media/filer_public_thumbnaV bežnej reči či v dlhných prednáškach používame často takzvanú rétorickú otázku. Ide o otázku, na ktorú zväčša všetci poznajú odpoveď. Preto, rečník neočakáva, že počúvajúci budú na ňu odpovedať. Aj keď sa nám predsa môže stať, že sa niekto v tom okamihu postaví a začne hovoriť.

Takouto rečnickou otázkou, položenou Petrovi, odhaľuje Ježiš svojim učeníkom tajomstvo svojho vzťahu s Otcom: "Šimon, čo myslíš? Od koho vyberajú pozemskí králi poplatky a dane?" Iste Peter nepotrebuje dlho rozmýšľať nad odpoveďou. Ježiš tak učeníkov privádza k tomu, aby vedeli rozlíšiť odlišnosť vzťahov. Povinnosť platiť príspevky nie je súčasťou úzkych vzťahov, ako rodiny či priateľov. Je to skôr prirodzené v tzv. formálnych vzťahov.

Ježiš túži, aby vzťah medzi Ním a veriacim spoločenstvom bol postavený na rodinnom a priateľskom charaktere. Aby upustili od formálneho charakteru a budovali vzťah vzájomnej lásky. Vzťah, v ktorom si každý spontánne uvedomuje spoluzodpovednosť za budovanie dobra a spoločenstva. Vkladá svoje schopnosti a dary do rodinného bohatstva.

 

Mt 17,22-27: Keď bol Ježiš s učeníkmi v Galilei, povedal im: „Syn človeka bude vydaný do rúk ľudí; zabijú ho, ale tretieho dňa vstane z mŕtvych.“ A oni sa veľmi zarmútili. Keď prišli do Kafarnauma, pristúpili k Petrovi vyberači dvojdrachmy a povedali: „Váš učiteľ neplatí dvojdrachmu?“ On vravel: „Platí.“ RKeď potom vošiel do domu, Ježiš ho predišiel otázkou: „Šimon, čo myslíš? Od koho vyberajú pozemskí králi poplatky a dane? Od svojich synov, či od cudzích?“ On odpovedal: „Od cudzích.“ A Ježiš mu povedal: „Synovia sú teda oslobodení. Ale aby sme ich nepohoršili, choď k moru, hoď udicu a rybu, ktorá sa chytí prvá, vezmi, otvor jej ústa a nájdeš statér. Vezmi ho a daj im za mňa i za seba.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Exkurz

(Stanislav, 13. 8. 2018 13:36)

Z príspevku je druhoplánovo jasné: Rodina je hlavným nepriateľom vládnucich elít. Parafrázujme - nemôžeš slúžiť aj rodine aj vládnucej elite. Zdá sa, trhová spoločnosť - osobitne v Európe - definitívne začína prevládať nad rodinou. A európska spoločnosť ako sme ju poznali a poznáme bude už za 50-100 rokov k nepoznaniu. Zničenie rodiny bude znamenať aj zánik európskej spoločnosti. Elity pília konár na ktorom sedia.