Jdi na obsah Jdi na menu

Detská dôvera

18. 8. 2018

https://www.google.com/search?q=trust&client=safari&rls=en&sourcRáno som sa zobudil a po zapnutí mobilu mi prišla fotka jedného nadšeného otecka, ktorý sa hraje s niekoľko mesačnou dcérkou. Dieťa potrebuje pri sebe človeka, cítiť jeho teplo a prijatie. Tej osobe prejavý svoju plnú dôveru. Ako dokazujú štúdie, napr. manželov Harlow, sú dôležitejšie ako jedlo.

Prítomnosť detí, Ježiš využíva, aby vyjavil ďalšiu charakteristiku Božieho kráľovstva. Nechce eliminovať zrelosť nadobudnutú učením sa či skúsenosťou odskúšanou vekom a zodpovednosťou. Avšak pozýva svojich učeníkov prijať vlastnosť charakteristickú pre detský vek: dôvera.

Dôvera je jednou z dôležitých dimenzií viery. Zvlášť dôvera v Božiu vôľu. Ona však musí byť pestovaná a prežívaná v každodennom živote. Takto prijatá sa stáva zárodkom nadšeného života pre Boha a pre službu blížnemu. Pred rokom som navštívil jeden kláštor, kde som pri pozostatkoch ich svätého zakladateľa, talianskeho misionára a biskupa Daniela Comboniho, našiel tieto slová, ktoré vyslovil pri svojej smrti (zomiera ako 50 ročný): “Ja zomieram, ale moje dielo nezomiera so mnou.” Dôvera v dobre vykonané a Bohom požehnané dielo.

 

Mt 19,13-15: Ježišovi priniesli deti, aby na ne položil ruky a pomodlil sa. Ale učeníci ich okrikovali. Ježiš im povedal: „Nechajte deti a nebráňte im prichádzať ku mne, lebo takým patrí nebeské kráľovstvo.“ Potom na ne kládol ruky a odišiel odtiaľ.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář