Jdi na obsah Jdi na menu

Potrebný čas

6. 12. 2019

caspripravy.jpgViete si predstaviť život bez zraku? Bez jedného z najpodstatnejších zmyslov? Denne ďakujem, že ich ráno môžem otvoriť a hľadieť na svet aj týmto limitovaným spôsobom. Pretože mnohokrát hľadíme a nevidíme to podstatné. Francúzsky spisovateľ a právnik Henry Bordeaux raz úsmevne napísal: "Väčšine ľudí sa iba raz v živote otvoria oči. A to v hodine smrti. Ale vtedy sa už domáci ponáhľajú zatlačiť ich.”

Evanjeliá nám často pripomínajú dôležitosť správneho pohľadu na svet. Dnešný úryvok predstavuje prosbu dvoch slepcov, ktorí idú za Ježišom. Aj keď hlasno kričia zdá sa, že Ježiš si ich nevšíma. Akoby sa rozhodol v tomto prípade hneď nekonať. Kuriózne si dáva načas, kým sa rozhodne obrátiť svoju pozornosť k ich prosbe. Akoby ešte potrebovali čas potrebný na dozretie ich túžby. Čas potrebný, aby dokázali vyjadriť explicitne svoju túžbu. Napriek ich neschopnosti vidieť, vytrvalo ho nasledujú vstúpiac do domu, kde vstupuje on. Táto intímnosť vybudovaná na základe výkriku a nasledovania ich privedie k úprimnej odpovedi na Jeho otázku: „Veríte, že to môžem urobiť?“

Ak chceme zažiť silu návratu duchovného zraku, vnímať život v pravde a veci osvetlené Božou múdrosťou, nesmieme sa báť momentov pauzy. Je to čas prípravy potrebný, aby sme vnímali ďaleký horizont. Ako dvaja slepci, ktorí zakúšajú možnosť kráčania. Následne ich výkrik, ktorý vychádza z ich slepoty, sa môže pretransformovať na úprimnú prosbu. A to osobe, ktorá im umožní videť svetlo vo tmách: “A oči sa im otvorili.”

 

Ďalšie zamyslenie k tomuto úryvku: Prečo? (2014)

Mt 9,27-31: Keď Ježiš odchádzal, išli za ním dvaja slepci a kričali: „Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami!“ Keď potom vošiel do domu, slepci prišli k nemu. Ježiš sa ich opýtal: „Veríte, že to môžem urobiť?“ Oni mu odpovedali: „Áno, Pane.“ Tu sa dotkol ich očí a povedal: „Nech sa vám stane, ako ste uverili.“ A oči sa im otvorili. Ježiš im pohrozil: „Ale nech sa to nik nedozvie!“ No oni šli a rozprávali o ňom po celom kraji.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář