Jdi na obsah Jdi na menu

Zmysel

6. 12. 2014

Ako povinné čítanie na prednášky zo Psychodynamiky sa mi dostala do rúk kniha s názvom: “Vzťahy a väzby v ľudskej existencii”, ktorá predstavuje psychoanalýzu z pohľadu Viktora E. Frankla. Frankl svoju logoterapiu (logos - zmysel) postavil na odhalení významu ľudskej existencii. Na rozdiel od Freuda, ktorý sa zameral na pôžitok-rozkoš; Adlera, ktorý skúmal túžbu po moci; Frankl hovorí o túžbe po zmysle, teda o správnom pochopení existencii ľudskej osoby. Je paradoxom, že čím viac máme poznatkov o človeku, tým viac sa vzďaľujeme od pôvodného plánu. Tým sa zároveň zauzľujeme v neschopnosti prežiť plnosť života.

image.jpgAle toto nie je nič nové v dejinách človeka. Veď ako ináč môžeme hodnotiť Kristovu ľútosť nad človekom, ktorý blúdi po Zemi “ako ovca bez pastiera”. Preto zakladá svoju Cirkev - apoštolov, ktorých poverí úlohou sprevádzať tohto človeka. Ona je povolaná k úlohe sprítomniť Boha medzi ľuďmi. Celá jej štruktúra, organizácia, majetok sú pre jediný cieľ: v službe Božiemu kráľovstvu, vniesť Ježiša do sŕdc ľudí.

Adventný čas je priam stvorený pre obnovu tohto vnímania Cirkvi. Znovu a znovu odhaľovania jej tajomstva a jej identity. Teda aj identity našich farských a cirkevných spoločenstiev. Ježiš dôveruje nám a nám odovzdáva evanjelium. Akoby každého kresťana volal k tomu, aby sa stal takým vývesným plagátom, kde oznamuje radostné slová: “Priblížilo sa nebeské kráľovstvo.”

 

Mt 9,35–10,1.5a.6-8: Ježiš chodil po všetkých mestách a dedinách, učil v ich synagógach, hlásal evanjelium o kráľovstve a uzdravoval každý neduh a každú chorobu. Keď videl zástupy, zľutoval sa nad nimi, lebo boli zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera. Vtedy povedal svojim učeníkom: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“ Zvolal svojich dvanástich učeníkov a dal im moc nad nečistými duchmi, aby ich vyháňali a uzdravovali každý neduh a každú chorobu. Týchto dvanástich Ježiš vyslal a prikázal im: „Choďte k ovciam strateným z domu Izraela! Choďte a hlásajte: ‚Priblížilo sa nebeské kráľovstvo.‘ Chorých uzdravujte, mŕtvych krieste, malomocných očisťujte, zlých duchov vyháňajte. Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář