Jdi na obsah Jdi na menu

Pevnosť

Včera som si na portály postoy.sk prečítal článok o rozkvete Katolíckej cirkvi v severských štátoch. V priestore, kde majú prevahu reformované cirkvi, ktoré v posledných desaťročiach sa ešte stále viac reformujú priklonením sa k liberálnemu a sekulárnemu duchu dnešnej doby. Povediac dnešnou rétorikou: vychádzajúc ústrety potrebám ľudí. Paradoxne, ako to vyjadril aj samotný autor článku, Anglikánska a luteránske cirkvi v tamojšom priestore tak strácajú svoju chuť. Chuť, ktorú si musia zachovať učeníci Krista - chuť soli ktorá je nepríjemná, keď ju dáte neprimerane málo alebo veľa. Chuť soli, ktorá štípe, ak ju dáte na neprimerané miesto.

image.jpgDnešné evanjelium prináša aj odpoveď na otázku, ktorá je v pozadí tohto faktu: V čom spočíva toto "zachovať si tú pravú chuť"? Ako nájsť tú pravú pozíciu zoči-voči zmenám v dnešnom svete? Odpoveď nám ponúka dnešné evanjelium v skutočnosti "počúvať a realizovať Božie slovo". Zostať verní voči tomuto slovu. Zachovať aj budovať na pevnom základe pravdy pochadzajúcej od Boha. Nenahrádzať večné pravdy povrchným a premenlivým módnym trendom. Móda je niečo pre dnešný okamih. Nemá trvalý charakter.

Takémuto postoju vieme hneď dať negatívnu nálepku stredoveku či tradicionalizmu. Túto nálepku mu dávajú práve tí, ktorí v duchu myslenia a spochybňovania koniec-koncov nič nevytvorili, maximálne tak niečo podobné Jezišovmu domu na piesku, ktorý trvá krátky čas. Budujme svoj život na základe Božej múdrosti a ľudskej razionality. Totiž toto vedie k budovaniu čerpajúc z minulosti. Krása Katolíckej cirkvi spočíva v zachovávaní Kristových slov. Pevný pilier, o ktorom pápež Benedikt XVI. viac krát hovoril vo svojich zamysleniach. Je tu otázka slobody: na čom chcem ja stavať svoj život? Na premenlivosti dnešnej plynúcej doby? Alebo pevnej skale, ktorú ani diabol nepremôže?

 

Mt 7, 21. 24-27: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach. A tak každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale. A každý, kto tieto moje slová počúva, ale ich neuskutočňuje, podobá sa hlúpemu mužovi, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica, oborili sa na ten dom a dom sa zrútil; zostalo z neho veľké rumovisko.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář